Тваринництво

Як підвищити прибутковість свиногосподарства, скорегувавши раціон свиноматки

Останнє десятиліття середня смертність свиноматок у США з року в рік зростає і нині становить 14%. Якщо в господарстві їхня смертність на рівні середньогалузевого показника чи вища, в кращому разі можна вийти на беззбитковість.

На цьому наголосила магістерка ветеринарних наук Аліса Корнелісон, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Незначне корегування раціону свиноматок, зокрема забезпечення мікроелементами, можуть суттєво підвищити прибутковість господарства.

«Свиноматка починає приносити прибуток лише після третього опоросу. З поточним рівнем смертності свиноматок і середнім опоросом стада 2,8 ми як галузь лише на рівні беззбитковості», – зазначила вона.

Багаторічні дискусії з виробниками свинини дали розуміння, що впливає на прибутковість їхньої діяльності. Так, 98% варіацій прибутковості системи зумовлено трьома показниками: ціною, сплаченою за свиню; витратами на кілограм приросту; вартістю відлученого поросяти.

Ціна, сплачена за свиню, показує готівковий і майбутній прибутковий ринок. Витрати на кілограм приросту, хоч і важливі, та більше впливають на свиней на відгодівлі й дорощуванні, ніж на свиноматок. Собівартість відлученого поросяти – найважливіший показник для свиноферм, де вирощують свиноматок, зауважила Аліса Корнелісон.

Формула витрат на відлучених поросят відносно проста: кошти, витрачені на свиноматку, поділені на кількість відлучених нею поросят. Але вона охоплює багато різних статей витрат. Витрати на свиноматку включають витрати на корми й ветеринарне обслуговування, на приміщення, утримання й оплату праці.

Існує два способи підвищити рентабельність на відлучених поросят: зменшити суму витрат; збільшити кількість відлучених поросят.

Додавання кормової добавки з амінокислотними комплексами цинку, марганцю й міді в раціони супоросних і лактуючих свиноматок може підвищити їхню витривалість, що зрештою поліпшить здоров’я свиноматок і подовжить тривалість їхнього життя. Це прямо впливає на прибутковість – за рахунок скорочення витрат на виробничі ресурси та їх заміну. Поліпшення здоров’я свиноматок позначится і на їхній продуктивності: більше живонароджених поросят означає більше відлучених поросят.

Як повідомлялося, продуктивність свиноматок-першородок «Променю» – серед найкращих у світі.