Тваринництво

Як підвищити молочну продуктивність свиноматки

Для підвищення молочності свиноматок їм потрібно збільшувати споживання корму за рахунок багаторазової годівлі – 3-4 рази на день. Так тварини отримуватимуть додаткову енергію, особливо влітку, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Протягом перших 10 днів лактації поступово треба збільшувати кількість корму до норми. Додавати енергетичні добавки в комбікорм для лактуючих свиноматок, які поліпшують його перетравність, молочну продуктивність та якість молока.

Також необхідно стежити, щоб у раціоні було достатньо сирої клітковинидля стабільної роботи системи травлення – 4-4,5%.  

Оптимальна температура на свинофермі (18-20 °С) сприяє підвищенню молочності, як і гасіння стресу тварин у спеку. Не повинно бути протягів, різкої зміни температури та запиленості в приміщеннях.

Треба оптимізувати програму щеплень, знижувати ризик захворювання свиноматок і поросят шляхом організації групових опоросів і системи «все порожньо – все зайнято».

Регулярно перевіряти якість води з напувалок, контролювати, чи з’їдають свиноматки весь корм із годівниць.

Уваги потребує стан молочних залоз тварин: якщо вони почервоніли й набрякли, свиноматка лягає на живіт і не підпускає поросят смоктати – це ознака запалення.

Перевіряти, чи вийшов послід у свиноматки треба найпізніше через день після опоросу. Ветлікар повинен обробити її, щоб зберегти плодючість. Молочну продуктивність свиноматки перевіряють, спостерігаючи за поросятами.

Необхідні ветеринарні заходи (кастрацію, ін’єкції заліза, обрізання зубів тощо) здійснюють до четвертого дня життя поросят, дотримуються гігієни.

Якщо смертність підсисних поросят перевищує 8-10%, треба точно визначати день смерті й приблизні причини. Померлих тварин відразу необхідно видаляти з приміщення. Важлива гігієна приміщень: регулярне очищення, дезінфекція.

Наприкінці лактації треба перевіряти вгодованість свиноматок і документувати втрату ваги. Зважування окремих тварин полегшує оцінювання.

Бактерії та мікотоксини можуть шкодити здоров’ю, плодючості й продуктивності свиноматок і поросят. Тому потрібно двічі очищати зернові корми, висушувати їх до вологості менше 14% або консервувати. Корми треба здавати на аналіз, щоб розрахувати оптимальний раціон. Також важливо покращувати гігієну та перетравність кормів за допомогою спеціальних кормових добавок.

Раніше повідомлялося, які свиноматки годяться на роль мачух для поросят.