Як оцінюють інтенсивність розвитку ембріонів водоплавної птиці
Перший контрольний перегляд яєць водоплавної птиці здійснюють на 8-10-ту добу інкубації. До цього часу в яйці вже закладаються всі основні органи майбутнього пташеняти, відбувається їхнє диференціювання, зародок вже сформований, пише журнал «Наше птахівництво».
Ембріонів оцінюють за розвитком кровоносних судин жовткового мішку та ступенем занурення зародка у жовток.
За межами амніону видно добре розвинену кровоносну систему жовткового мішка з наповненими крупними кровоносними судинами. Розвинена система капілярів надає всьому яйцю інтенсивного рожевого забарвлення. Червоних тонів більше, ніж жовтих. Повітряна камера невелика. На протилежному від зародку боці яйця видно, як добре розвинена кровоносна система на жовтку рівними краями спускається від тупого кінця яйця до гострого (за інкубації яєць у вертикальному положенні).
ІІ категорія – яйця з ембріонами, які відстають у розвитку (рис. 2). Через те, що розріджена тільки невелика частина жовтку, зародок, який має невелику вагу, занурений у нього неглибоко, за просвічування можна побачити його око. Кровоносна система на жовтку розвинена гірше, ніж у яєць І категорії.
ІІІ категорія – яйця зі слабкими ембріонами (рис. 3). Зародок розташований близько до шкаралупи, його гарно видно за просвічування. Амніон невеликий і не заважає бачити, як кровоносні судини жовткового мішка відходять від тіла зародку. Кровоносна система на жовтку розвинена слабо. Через недостатнє кровонаповнення яйце бліде, прозоре. Інколи повітряна камера може бути збільшеною. З протилежного від зародку боку кровоносна система на жовтку спускається до гострого кінця нерівномірно.
Зовнішній вигляд гусячих яєць з різним розвитком зародків дещо інший, бо за інкубації їх розташовують горизонтально. Розвиток ембріонів у них оцінюють за розмірами та положенням межі судинного поля на жовтку (рис. 4).
Чим більше в партії яєць із гарним розвитком ембріонів, тим краще буде вивід молодняку.
Раніше ми писали про те, що впливає на вибір режиму інкубації качиних яєць.