Тваринництво

Як лікують гемофільозний полісерозит у свиней

Для лікування свиней, хворих на гемофільозний полісерозит, застосовують антибіотики, сульфаніламідні й нітрофурани, за допомогою яких можна врятувати частину тварин від загибелі.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Однак вилікувані поросята, в яких залишилися спайки петель кишківника та перикарда з серцевим м’язом, є практично гіпотрофіками, що відстають у рості та гинуть. Тому фахівці стверджують, що лікування хворих на гемофільозний полісерозит поросят економічно не виправдане.

У неблагополучних на гемофільозний полісерозит господарствах вживають заходів зі знищення збудника в організмі свиноматок. Для цього з кормом або водою всім свиноматкам за 4-5 днів до переведення в цех опоросу дають антибактеріальні препарати. Згодовують антибактеріальні препарати і поросятам протягом 3-4 днів перед відлученням від свиноматок. Також вакцинують супоросних свиноматок.

У цехах опоросів організують приймання, обсушування й одночасне підсадження поросят під свиноматок. Така технологія вигодовування дозволяє забезпечити їх колостральними антитілами й уберегти від зараження.

Свиноматок і отриманих від них поросят у 42-49-денному віці вакцинують і ревакцинують через 3 тижні відповідно до рекомендацій із застосування вакцини.

За перших ознак появи гемофільозного полісерозиту проводять клінічний огляд тварин із вибірковою термометрією, хворих ізолюють і лікують. Підозрілим щодо захворювання свиням і всім поросятам, які контактували з хворими тваринами, протягом двох днів призначають антибіотики, сульфаніламіди, нітрофуранові препарати в профілактичних дозах тричі на день.

Збудник гемофільозного полісерозиту зазвичай чутливий до пеніциліну, еритроміцину, тетрацикліну й левоміцетину. Як і в разі антибацильозної плевропневмонії ефективне одночасне застосування парентерально антибіотиків і орально сульфаніламідних препаратів. Наприклад, нормульфазол дають із кормом із розрахунку 30 мг/кг маси тварин двічі на день протягом 3–5 днів разом із внітрішньом’язовим уведенням тіамуліну для ін’єкцій із розрахунку 1,5 см³ на 12,5 кг маси тварин. Також можливе застосування комплексних препаратів, як-от трисульфон або ніфулін.

Аерозольно хворих поросят обробляють 5%-м розчином АСД фракції 2 із розрахунку 5 см³/м³ або будь-яким санувальним засобом (етоній, резорцин, риванол, надоцтова кислота тощо).