Тваринництво

Як діагностують хворобу Гамборо

Як діагностують хворобу Гамборо

За підозри на захворювання птиці інфекційною бурсальною хворобою (хворобою Гамборо) в лабораторію для дослідження надсилають сироватку крові від 10-25 голів, клінічно хвору птицю (4-5 голів) у початковій стадії захворювання.

Про пише журнал «Наше птахівництво».

Молекулярна діагностика дає змогу не лише виявити ділянку РНК, специфічну для вірусу хвороби Гамборо, але й провести диференціацію різних патотипів польових і вакцинних штамів.

Гістологічні дослідження яскраво підтверджують зміни у фабрицієвій бурсі. Вже через 11 годин після інфікування, вірус потрапляє в бурсу, починає розмножуватися, руйнуючи В-лімфоцити в процесі власної реплікації.

Гістологічні дослідження також проводять для встановлення впливу вакцинних штамів на бурсу. Для цього відбирають зразки бурс від 5-10 особин птиці, можна також досліджувати не весь орган, а лише його шматочки.

Вакцина, вірус якої спричиняє ураження тканин бурси менше як 50%, є безпечною. Відновлення бурси після впливу вакцинного вірусу відбувається протягом 8 діб. Серологічні дослідження можуть використовуватися для визначення рівня імунітету проти хвороби Гамборо, а також для постановки попереднього діагнозу. Неможливо проводити контроль епізоотичної ситуації щодо хвороби Гамборо без серологічних досліджень. Добре зарекомендував себе метод імуноферментного аналізу (ІФА).

Серологічні дослідження на наявність антитіл необхідно проводити через 14-21 добу після останньої вакцинації. З кожного пташника оптимально відбирають 20-25 проб сироватки методом конверту (початок, середина, кінець пташника). Титри можуть змінюватися залежно від віку та виробничого напряму птиці, типу вакцини, програми вакцинації, чинників утримання тощо.

Під час постановки діагнозу щодо хвороби Гамборо також враховують дані анамнезу, клінічні ознаки та патолого-анатомічні зміни.

Нагадаємо, джерелом збудника хвороби Гамборо є хвора і перехворіла птиця.