Тваринництво

Виявлення змін у якості молока може допомогти в ранній діагностиці хвороб корів

Виявлення змін у якості молока може допомогти в ранній діагностиці хвороб корів

На якість молока впливає багато чинників: насамперед генетика, вік корів, стадія лактації, пора року, стан здоров’я, гігієна виробництва молока та раціон годівлі. Причому годівля має вирішальний вплив на надій і склад молока, закладає рівень жиру, білка та сечовини в молоці.

Як індикатор зв’язку між здоров’ям корів і якістю молока можна використовувати аналіз компонентів молока у взаємозв’язку з метаболічним статусом корови, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Виявлення змін у якості складу молока можуть бути корисними для ранньої діагностики проблем зі здоров’ям корів.

Метаболічний статус корів визначається показниками білкового, енергетичного, ліпідного, мінерального обмінів і стану печінки. За тяжких уражень печінки порушується азотистий обмін. Зниження метаболічної функції печінки зменшує синтез білків, головним чином альбумінів, а прогресивне зниження синтезу сечовини супроводжується підвищенням концентрації аміаку в крові. Сечовина як кінцевий продукт розпаду білка, що синтезується в циклі сечовини в печінці, є одним із найчіткіших індикаторів азотистого обміну, а також функції печінки й нирок.

Оцінка активності ферментів у сироватці крові необхідна під час діагностики захворювань печінки. Високий рівень активності АЛТ показує раптовий негативний вплив на гепатобіліарну систему. Активність АСТ пов’язана з хронічним негативним впливом на печінку. Підвищення активності АСТ у сироватці ‒ чутливий маркер патології печінки та свідчить про жирову інфільтрацію печінки, кетоз.

Як повідомлялося, Тернопільська регіональна лабораторія додала нове випробування щодо якості молока.