Вивихи в птиці можуть бути вродженими чи набутими
Причинами вивихів у птиці можуть бути механічна сила (травми, грубе поводження персоналу, невдалі стрибки за надмірної ваги тощо) чи процеси деструкції в суглобі (артрози, артрити).
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Вивих буває повним унаслідок повного розходження суглобових кінців кісток або частковим (неповним), підвивих.
Також вивихи бувають вроджені й набуті. Перші є наслідком патології розвитку ембріона, за якої виникає недорозвинення суглобової западини й головки стегна (дисплазія). Вроджені підвивихи частіше трапляються в тазостегновому суглобі у пташенят, коли кінцівки розходяться в різні боки. Рідше реєструють вивихи надколінника й колінного суглоба.
Набуті вивихи спостерігають за травмування кісток (травматичні) чи захворювання кісток птиці (патологічні чи довільні). Однією з причин травматичного вивиху є різке скорочення м’язів, що викликає рух: поверхня суглоба зсувається за межі нормальної рухомості.
Іноді за вивихів розриваються капсули суглобів, ушкоджуються сухожилки, м’язи, кістки, судини й нерви. Такі вивихи називають ускладненими.
Вивихи також класифікують як закриті (без пошкодження шкіри над суглобом) і відкриті (коли утворюється рана, що відкриває доступ до порожнини суглоба).
Патологічний вивих може з’явитися в тазостегновому та плечовому суглобах через руйнацію суглобових поверхонь унаслідок патологічних процесів.
Клінічно вивихи проявляються у вигляді порушень у русі суглоба. Щоб їх виявити, достатньо порівняти два крила чи кінцівки птиці. За вивиху крила воно не повністю прилягає до тіла чи звисає нижче за фізіологічний рівень. Розгинаючи ушкоджене крило, виникають зміни руху пошкодженого суглоба, що може унеможливити згинання.
За зовнішнього огляду та пальпації травмований суглоб збільшений, шкіра в ділянці суглоба почервоніла чи посиніла ‒ залежно від часу виникнення травми. Проте якщо птиця травмувалася давно, шкіра в місті ушкодження частіше має природний колір. Такі зміни можуть відбуватися й за вивихів лап. Тоді птиця стоятиме на непошкодженій кінцівці.
Вивихи слід диференціювати від переломів, розтягнень, забиття, паралічів і парезів.