Тваринництво

Висока вартість страхування свиней вимагає пошуку джерел фінансування, – думка

Деякі моменти у запропонованій моделі страхування свиней від асоціації «Свинарі України» та страхової компанії «Перша», стримують свинарські господарства від підписання угоди про страхування.

По-перше, це вартість страхування – 3,5% від вартості поголів’я. В грошовому еквіваленті – це значні кошти, які вимагають пошуку джерел фінансування.

Про це у своїй колонці на AgroTimes пише начальник фінансово-аналітичного відділу компанії «Зоотехнологія» Віктор Ховалкін.

«За нашими розрахунками, за два виробничі майданчики нам доведеться виплатити страховий платіж у розмірі приблизно 3 млн грн», – зазначив він.

Наразі, крім власного прибутку, інші додаткові джерела поки є теоретичними і потребують тривалих перемовин із банками, страховою компанією й урядом країни.

«Та найголовніше, перш ніж ці структури будуть готові приєднатися до цього проєкту, потрібно власними коштами створити позитивну історію за цим видом страхування – як окремо по підприємству, так і в цілому по галузі», – зауважив Віктор Ховалкін.

По-друге, ліміти на відшкодування АЧС. Так, існує два обмеження: не більше $1,5 млн на одну ферму та не більше 25% від страхової суми мінус франшиза.

«Тобто в разі загибелі або знищення всього свинопоголів’я, застрахованого на 40 млн грн, покриття збитків сягатиме лише 8 млн грн із урахуванням франшизи, що покриє збитки лише на 20%», – підкреслив Віктор Ховалкін.

Якщо цей ринок страхових послуг запрацює, страхова компанія обіцяє ці ліміти переглядати у кращий бік для свинарів. Однак у будь-якому випадку кінцеві тарифи залежатимуть від збитковості страхових сум для операторів ринку – саме це чинитиме остаточний влив на зменшення або навіть збільшення тарифів страхування, переконаний він.

По-третє, за зміни кількості та/або вартості поголів’я свиней на 10% у більшу чи меншу сторону за настання страхового випадку страхова компанія зменшить виплату пропорційно зміні поголів’я та/або його вартості.

«За циклічного виробництва поголів’я може змінюватися до 20% унаслідок відставання у рості або через спад реалізації, або через погіршення стану ринкової кон’юнктури тощо, – зазначив Віктор Ховалкін. – Отже, якщо оперативно не відреагували на зміну поголів’я підписанням змін до страхового договору та настав страховий випадок, страхове відшкодування буде меншим, ніж очікувалося».