Виробники молока у 2021 році заробили на 14% менше
У 2021 році виробники молока заробили на 14% менше, ніж роком раніше.
Про це на своїй фейсбук-сторінці написав економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.
Він наголосив, що так погано з прибутковістю молочного виробництва, як торік, не було вже майже п’ять років.
«За нашими оцінками, прибутковість виробництва молока в Україні падала значно швидше, ніж ефективність його виробництва, і швидше приблизно вп’ятеро-всемеро, ніж прибутковість переробки молока, яку ми рахуємо як відношення оптових цін на готові біржові продукти до цін на сировину, – зазначив він. – Тому це – ще один дзвіночок для фермерів: кооперація – єдиний вихід, на переробників годі сподіватися».
У січні умовна прибутковість виробництва молока в професійних господарствах, або Український молочний індекс (УМІ) найчастіше знижується: частково через зниження попиту, нагадав експерт.
Середнє падіння УМІ за останні 10 років у січні становило 2%. Останніми роками у перший місяць УМІ падав постійно, і ці темпи мали тенденцію до пришвидшення.
Тим часом світовий ринок молокопродуктів впевнено зростав. Білок і сир оновили рекорди, а молочний жир наблизився до рекордів.
«Але наші переробники навряд чи зможуть скористатися цим трендом, – зауважив Андрій Ярмак. – Ціни на молоко виробникам знизили. Тому, очевидно, УМІ все-таки знову впаде в січні 2022 року, й криза прибутковості молочного виробництва поглибиться».
Як повідомлялося, за 11 місяців обсяги виробництва молока у промисловому сегменті скоротилися лише на 0,3%.
Довідка
УМІ – це відношення ціни на сире молоко ґатунку екстра до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Динаміка УМІ чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації, бо ці чинники враховані в рівнянні через зміну цін кормів та молока. В залежності від змін у рівнях ефективності в окремих господарствах УМІ може зростати швидше або повільніше.