Тваринництво

Експорт свинини дозволить підтримувати рентабельність галузі

Світове споживання свинини щорічно зростає на 2 млн тонн, і до 2030 року, за прогнозами Організації економічного співробітництва, збільшиться на 16,5 млн тонн. Україна, яка виробляє близько 600 тис. тонн свинини, може і має звернути увагу на цей сегмент.

У цьому переконаний керівник Асоціації мʼясної галузі Микола Бабенко та Центру підвищення ефективності в тваринництві.

Із початком повномасштабної війни в Україні відбувся відтік значної частини споживачів свинини. При цьому аграрії змогли збільшити вирощування свиней до довоєнного рівня.

«Імпорт м’ясної продукції до України скорочується. Це ‒ перший дзвіночок, що свідчить про наповнення ринку, ‒ зазначив керівник групи з експорту Асоціації м’ясної галузі, засновник ТОВ «Агро-Інвест» Ігор Ляховський. ‒ Основним споживачем на внутрішньому ринку стало Міноборони, яке купує 30-35% виробленої промисловими виробниками свинини. Якщо воно зробило закупівлю, то наступні кілька тижнів не виходить на ринок, і ціни падають. Навіть за дефіциту сировини вартість закупівель у переробників у цей період знижується».

На його думку, єдиним виходом із ситуації для збереження позитивної динаміки та рентабельності є освоєння зовнішніх ринків.

Більшість переробних підприємств готова до експорту, стверджує Ігор Ляховський. При цьому їм важлива підтримка держструктур у цьому процесі. Адже відсутність уваги до галузі свинарства сьогодні загрожує швидким перетворенням внутрішнього ринку на профіцитний.

За словами директора департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігоря Віштака, Україна розпочала скринінг законодавства на відповідність європейському. До кінця року уряд очікує зауважень і рекомендацій щодо нього. Тоді в галузі свинарства відкриються перспективи експорту. В уряді вважають, що українська свинина зможе потрапити до країн Африки, Північної Азії, також мають сподівання, що і до ЄС.

Крім того, Україна може отримувати 6 млрд євро доданої вартості від розвитку свинарства на сухих кормах, а з дешевими протеїнами ‒ відходами біоетанолу ‒ це може бути 12 млрд євро, наголосив виконавчий директор асоціації «Укрбіоетанол» Тарас Миколаєнко.

Про реальні інструменти отримання доданої вартості в свинарстві, збільшення прибутку, альтернативу заблокованому експорту зерна йтиметься на бізнес-форумі «Зерно. Свині. М’ясо – 2024», який відбудеться в Києві 12 червня. Він збере виробників і переробників, постачальників обладнання й генетики, об’єднає зерновий бізнес, свинарство, м’ясну галузь, ритейл і суміжні галузі.