Вітамін Е підвищує ефективність вакцинації птиці
Стимулювальний вплив вітаміну Е на проліферативну активність імунних клітин ефективно використовують в умовах виробництва для підвищення ефективності вакцинації птиці.
Стимулювальним впливом вітаміну Е на синтез білків можна частково пояснити посилення імунної функції у тварин після його введення. Зокрема, встановлено, що вітамін Е підвищує утворення антитіл до деяких антигенів; спостерігається збільшення кількості Т-лімфоцитів крові, підвищується активність кілерів, а також зменшується кількість супресорів; стимулює синтез γ-глобулінів у птиці.
Згідно з результатами досліджень, додавання до раціону курчат-бройлерів 150-300 мг/кг вітаміну Е стимулює активність імунної системи.
За даними науковців, під час дослідження впливу різних доз вітаміну Е на утворення антитіл проти вірусних інфекцій за введення його до раціону бройлерів було встановлено, що помірні добавки, зокрема 25-50 МО/кг, викликали кращий імуномоделювальний ефект, аніж дози 100 і 200 МО/кг.
Додавання 250 мг/кг α–токоферолу до раціону курчат підвищувало утворення Ig A-антитіл, що захищають слизову кишківника в птиці від патогенних мікроорганізмів.
Додавання вітаміну Е до раціону курей-несучок у батьківського стада викликало зростання титру антитіл у крові курчат, виведених із отриманих від них яєць.
Проте стимуляція імуногенезу в птиці спостерігається тільки за згодовування їй вищих доз вітаміну Е, ніж передбачено нормами. Високі дози сприяють покращенню клітинного й гуморального імунітету.
Під час експериментальних досліджень установлено, що за вакцинації проти хвороби Ньюкасла й віспи з додаванням α-токоферил ацетату до раціону титр антитіл у крові птиці до цих збудників через 7, 14, 21, 28, 38 та 48 діб після вакцинації був значно вищий, ніж у курчат контрольної групи, які додатково не отримували α-токоферил ацетату.
Як повідомлялося, стреси послаблюють імунітет птиці і знижують її продуктивність.
Додати коментар