Тваринництво

Від появи клінічних ознак до загибелі корови від паратуберкульозу минає 2-4 місяці

Новонароджені телята й молодняк великої рогатої худоби раннього віку найуразливіші до інфікування паратуберкульозом через споживання молозива, в якому містяться збудники, або через забруднене вим’я.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Розрізняють дві форми паратуберкульозу: латентну (безсимптомну) та з клінічно вираженими ознаками хвороби. Прихований перебіг переходить у клінічно виражений найчастіше у тварин 3-5-річного віку після першого або другого отелення.

Субклінічну стадію діагностують серологічно (виявлення специфічних антитіл, використовуючи РЗК, ELISA, реакцію імунодифузії в гелі), алергічно (туберкулінова проба) і бактеріологічно (ізоляція Mycobacterium paratuberculosis із фекалій або тканин). Проте хворих тварин на цій стадії важко розпізнати – на початку паратуберкульозу немає жодних ознак.

Корова виділяє збудник у різних кількостях і реакція імунітету дуже коливається. Діагноз на паратуберкульоз у клінічній стадії встановлюють на підставі клінічних ознак: зниження молочної продуктивності, поява набряків тканин міжщелепного простору та підгруддя, сильна спрага, діарея, швидке схуднення. Водночас у тварин зберігається апетит, температура тіла переважно не підвищується. Від початку появи клінічних ознак до загибелі тварини минає 2-4 місяці.

Діагноз підтверджують лабораторно за наявністю Mycobacterium paratuberculosis у фекаліях за допомогою світлової мікроскопії, ДНК-зондів і ПЛР, виділенням культури збудника та патологоанатомічно виявляють гіперпластичний гранулематозний ентерит. За потреби проводять гістологічні дослідження, використовуючи шматочки тонкої кишки та брижових лімфатичних вузлів, одержані зрізи яких фарбують гематоксиліном та еозином і за методом Циля-Нільсена (для виявлення кислотостійких бактерій).

Масове обстеження худоби на паратуберкульоз можна здійснити алергічними пробами із застосуванням алергену іоніну або пташиного туберкуліну. Наразі в Україні ці обстеження не проводять, посилаючись на те, що країна вільна від паратуберкульозу. Водночас багато країн (Нідерланди, Норвегія, Ісландія, Австралія, Японія, США) створили національні програми контролю, викорінення та профілактики паратуберкульозу.

Є нез’ясованими також епідеміологічні питання паратуберкульозу жуйних через можливу причетність Mycobacterium paratuberculosis до виникнення хвороби Крона у людини. Через це конче необхідно проводити 100% обстеження і тварин, і біологічних матеріалів, що імпортуються в Україну, щодо контамінації їх збудником паратуберкульозу.

Нагадаємо, інкубаційний період паратуберкульозу в жуйних тварин триває 2-6 років.