Тваринництво

Вакцинація забезпечує повний захист курей від спалаху синдрому зниження несучості

Профілактика синдрому зниження несучості (СЗН) у курей базується на суворому дотриманні зоогігієнічних вимог, загальних ветеринарно-санітарних правил, умов утримання й годівлі в поєднанні зі специфічною профілактикою захворювання, що заснована на вакцинації.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

У разі небезпеки ускладнення СЗН умовно-патогенною мікрофлорою доцільно давати птиці протягом 5-7 днів антибіотики та нітрофуранові препарати. Хворій і підозрюваній на захворювання птиці збільшують кількість вітамінів А, D3, Е, групи В, а також удвічі-втричі підвищують уміст кальцію в раціоні й уводять у комбікорм до 0,3% бікарбонату натрію (питної соди).

У період неблагополуччя птахогосподарства проводять ретельне механічне очищення, поточну і фінальну дезінфекцію неблагополучних пташників, інкубаторіїв, підсобних приміщень, інвентарю й обладнання, виробничої території, транспорту й інших об’єктів, а також дезінсекцію і дератизацію.

Для вологої дезінфекції вільних від птиці приміщень застосовують гарячий розчин гідроксиду натрію чи кальцинованої соди, розчин формальдегіду чи хлорного вапна, завись свіжогашеного вапна (гідроксид кальцію) шляхом дворазового білення.

Обмеження щодо СЗН у господарстві знімають через 2 місяці після останнього випадку виявлення хворої птиці й зникнення ознак хвороби, як-от зниження яєчної продуктивності, лиття яєць, деформованих і депігментованих яєць.

Для специфічної профілактики синдрому зниження несучості застосовують інактивовану вакцину. Її вводять внутрішньом’язово в зону грудних м’язів або підшкірно в зону задньої частини шиї у віці 90-120 днів, бажано не пізніше ніж за 30 днів до початку яйцекладки. Імунітет формується через 14 днів, досягає максимуму до 30-го дня.

Існують полівалентні вакцини (1-4-валентні та більше), які в різних поєднаннях дають змогу одночасно вакцинувати птицю від СЗН, хвороби Ньюкасла, інфекційного бронхіту, хвороби Гамборо, синдрому великої голови (пневмовірусної інфекції), реовірусної інфекції, респіраторного мікоплазмозу, що використовуються залежно від епізоотологічної ситуації в птахогосподарстві.

Через 21-28 днів слід визначати поствакцинальний імунітет, і за потреби ревакцинувати птицю. Щеплення забезпечує повний захист курей від спалаху синдрому зниження несучості. Імунітет настає через 10 днів після вакцинації і триває до року.

Як повідомлялося, смертність птиці від синдрому зниження несучості невисока.