Вакцинація проти цирковірусу свиней: що впливає на рішення
За складання графіку вакцинації проти цирковірусу свиней типу 2 (PCV2) треба врахувати низку аспектів, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Перший рівень ухвалення рішення – це зручність вакцинації поросят чи племінного поголів’я або того й того. Такий рівень ухвалення рішень повинен також ураховувати й вибір продукту.
Наступний крок залежить від першого та від терміну вакцинації. Останнє питання особливо важливо для вакцинації поросят, бо втручання в материнський імунітет може впливати на ефективність вакцини.
Якщо перший рівень ухвалення рішень – це вакцинація свиноматок, графік може бути насамперед спрямований на запобігання PCVD у поросят або, як альтернатива, захист від PCV2-RD. У першому випадку вакцинація має проводитися в кінці гестації. Якщо ціль полягає у запобіганні PCV2-RD, вакцинація може бути застосована перед спарюванням, у період лактації або відлучення у свиноматок першого опоросу чи старших свиноматок, або під час адаптації в ремонтних свинок.
Альтернативою може бути вакцинація поросят як спосіб боротьби з PCVD на фермі. Доведено, що боротьба з PCV2-SD у постраждалих господарствах відбувається швидше, якщо замість свиноматок вакцинувати поросят. Польові дані вказують на те, що вакцинація свиноматок допомагає контролювати клінічні захворювання у свиней на дорощуванні та відгодівлі, але потребує від шести місяців до одного року безперервного застосування вакцини у свиноматок для створення порівнянних ефектів із вакцинацією поросят однією партією.
Нарешті, третій варіант – вакцинувати і свиноматок, і поросят. Уже є дослідження про переваги цього методу на продуктивному й вірусологічному рівнях. У такому разі важливо оцінити передбачуваний вплив материнського імунітету на ефективність вакцини проти PCV2 у поросят, бо споживання молозива забезпечує більшу кількість антитіл до PCV2.