У яких випадках найдоцільніше використовувати аутогенні вакцини для птиці

Аутогенні вакцини для профілактики застосовують для птиці, яка живе довго: курей-несучок, племінної птиці, водоплавної (качки, гуси), індиків.
Про це в інтерв’ю журналу «Наше птахівництво» розповіла Оксана Сень, завідувачка сектору бактеріальних і аутогенних вакцин відділу розробки імунобіологічних препаратів компанії «БіоТестЛаб».
Вакцинують птицю двічі. Ревакцинацію, як правило, здійснюють через 21-28 днів. Ще 3-4 тижні потрібні для формування імунітету, зазначила вона.
Аутогенні вакцини заповнюють пробіли, які лишають комерційні вакцини. Оксана Сень перерахувала ситуації, коли найдоцільніше їх застосовувати:
‒ за відсутності комерційних вакцин;
‒ коли комерційні вакцини не містять антигенних варіантів, що циркулюють у господарстві, й між ними немає перехресного захисту;
‒ у разі тяжких змішаних інфекцій;
‒ за підвищеної резистентності до антибіотиків або як альтернатива їм.
«Деякі роди мікроорганізмів мають велику кількість видів і штамів і, звісно, неможливо додати всі патогенні штами до складу однієї вакцини. Найчастіше компанії-виробники використовують найпоширеніші штами, що ефективно для більшості господарств, зважаючи на перехресний захист», ‒ пояснила Оксана Сень.
Проте інколи причиною захворювання можуть стати менш поширені штами, антигени яких не додано до складу комерційних вакцин.
«Так, на ринку є комерційні вакцини проти сальмонельозу. У природі високопатогенними вважають понад 20 серотипів сальмонел. Яка ймовірність, що вакцина, виготовлена в Німеччині, Ізраїлі чи США, міститиме саме той серотип, який поширений у певному регіоні України? Крім того, інфекційний процес ‒ це часто про кілька груп патогенів», ‒ зауважила вона. ‒ До прикладу, разом із сальмонелою можуть виділяти патогенні штами кишкової палички. Комерційної вакцини, ефективної у такій ситуації, немає».
Раніше ми писали про плюси й мінуси вакцин проти хвороби Гамборо.
Довідка
Аутогенні вакцини виготовляють на замовлення конкретного господарства чи групи господарств, пов’язаних епізоотично. Вони містять штами кількох різних патогенів або різні антигенні варіанти одного патогену. Склад вакцини можна змінювати для додавання нових штамів, якщо ситуація в господарстві зміниться.