Тваринництво

У молоці свиноматок значно менше поживних речовин, ніж у молозиві

У молоці свиноматок значно менше поживних речовин, ніж у молозиві

Уже за 7-10 днів після опоросу молозиво в свиноматки перетворюється на молоко. Молоко протягом лактації утворюється нерівномірно: найбільше ‒ в другій і третій декадах молочного періоду, після чого інтенсивність поступово знижується.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

У молоці свиноматок поживних речовин значно менше, ніж у молозиві, і їхній уміст протягом лактації змінюється несуттєво. Так, організм поросят забезпечується поживними речовинами з молока свиноматки в перші два тижні життя на 60%, третій ‒ на 36%, а четвертий ‒ лише на 28%. Тому вони потребують підгодівлі кормами з високим умістом енергії.

Лактопоез (синтез молока у цитоплазмі клітин епітелію альвеол молочної залози) відбувається зі складників крові (попередників). Поряд із утворенням молока відбувається зворотне всмоктування води та розчинених у ній речовин у кров ‒ реабсорбція. Обидва процеси тривають безперервно, але їх інтенсивність і співвідношення в різні періоди лактації різна.

Основними гормонами, які забезпечують нейроендокринну регуляцію лактогенезу й лактопоезу, є пролактин, кортикостероїди, соматотропін, трийодтиронін і тироксин. Рефлекс молоковіддачі залежить від частоти та тривалості подразнення молочної залози, й умовно поділяється на дві фази.

Перша фаза (молоковидалення) виникає безпосередньо після подразнення рецепторів. Друга фаза (молоковиведення) є продовженням першої і пов’язана з виділенням окситоцину та вазопресцину гіпофізом у кров. Окситоцин спричинює скорочення міоепітеліальних клітин альвеол, внаслідок чого виводиться частина молока з альвеол і дрібних протоків.

Із припиненням ссання настає інтенсивна інволюція молочної залози свиноматки: молочні протоки спадають, епітеліальні клітини перероджуються, розпадаються, розсмоктуються; альвеолярна тканина замінюється жировою. Зберігаються лише молочні протоки, просвіт яких заповнюється в’язким клейким секретом. У тканинах з’являється багато макрофагів, що видаляють редуковані елементи. Залоза зменшується й ущільнюється.