Тваринництво

У квітні сповільнилися темпи скорочення промислового поголів'я ВРХ

У квітні сповільнилися темпи скорочення промислового поголів'я ВРХ

На 1 травня 2020 року поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ) в Україні становило 3,45 млн голів, що на 6,8% менше, ніж на таку ж дату 2019 року.

Про це повідомляє Державна служба статистики України.

Молочне поголів’я становило 1,78 млн голів із загальної кількості, що на 6,5% менше, ніж на 1 травня 2019 року.

Зокрема, чисельність поголів’я ВРХ у сільськогосподарських підприємствах протягом січня-квітня цього року скоротилася на 9,1%, як порівняти з аналогічним періодом 2019 року, –  до 1,03 млн голів. У тому числі поголів’я корів зменшилося до 430,1 тис. голів, що на 6,5% менше, ніж за чотири місяці 2019 року.

Господарства населення у січні-квітні 2020 року не дорахувалися 5,7% поголів’я ВРХ, як порівняти з таким самим періодом 2019 року, й утримували 2,42 млн голів. Із них дійних корів лишилося 1,35 млн голів – на 6,5% менше проти показника за січень-квітень 2019 року.

Водночас у квітні вперше за останні 12 місяців зафіксовано збільшення загальної чисельності корів, як порівняти з попереднім місяцем, – на 2,8 тис. голів, зауважили в Асоціації виробників молока (АВМ). Це сталося виключно за рахунок нарощування поголів’я у домашньому секторі.

Також суттєво зменшилися темпи скорочення поголів’я корів у промислових господарствах у щомісячній динаміці: 0,8 тис. голів проти 2-2,5 тис. голів у середньому в попередні місяці.

Ситуація із нарощуванням поголів’я корів може виявитися тимчасовим явищем, наголосили в АВМ. Хоча передумови нарощування поголів’я домашніх корів існують, зокрема падіння купівельної спроможності населення та втрата ним робочих місць. За таких умов домашнє виробництво може стати альтернативним джерелом доходів.

Крім того, малі та сімейні ферми покладають стримані сподівання на програми держпідтримки, що певною мірою стримує їх від того, щоб позбуватися худоби.

Тренд скорочення поголів’я худоби у промисловому секторі може призупинитися під впливом дефіциту молока у переробці, вважають в АВМ.

Проте відновлення до кінця року виглядає сумнівним через підготовку до відкриття ринку землі. Так, аграрії чекають на зміни до закону, що надали б пріоритетне і пільгове право навіть під час перехідного періоду купувати сільгоспземлі пропорційно до наявного поголів’я корів.

Також матиме значення і виконання державних програм підтримки молочного скотарства, а також погашення заборгованості за держпрограмами минулого року.

Як повідомлялося, 40% промислового поголів’я ВРХ сконцентровано у 155 сільгосппідприємствах.