Тваринництво

У кліткових батареях важлива рівномірна освітленість ярусів

У кліткових батареях важлива рівномірна освітленість ярусів

Головне завдання освітлювальних пристроїв за утримання птиці в кліткових батареях ‒ освітити годівниці й напувалки, а також досить високу рівномірність освітленості по ярусах.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

У кліткових батареях традиційної конструкції в кожній клітці утримується 1-40 голів птиці, а годівниці зазвичай винесені за межі кліток у бік проходу, тому світильники також найчастіше встановлюють над проходами. При цьому застосовують такі самі освітлювальні пристрої, як і за утримання птиці на підлозі.

В Україні та деяких інших країнах для освітлення пташників за кліткового утримання досить часто використовують лампи розжарювання. Велика кількість дешевих ламп розжарювання дозволить отримати гарну рівномірність освітленості по ярусах і довжині батареї.

Та багато країн відмовилися від ламп розжарювання через високі ціни на електроенергію. Крім того, в деяких країнах використання ламп розжарювання заборонено законодавством.

Багато господарств освітлює пташники з клітковими батареями компактними люмінесцентними лампами з регульованою яскравістю чи системами освітлення Orion. В останньому випадку зазвичай застосовують лампи білого чи монохроматичного світла потужністю 11 Вт: зеленого чи блакитного для вирощування молодняку, червоного ‒ для утримання дорослої птиці. Діапазон регулювання яскравості може становити від 50-100% до 8-100%. Світильники розміщують аналогічно лампам розжарювання над проходами між клітковими батареями.

У Китаї для кліткових батарей, як і за утримання птиці на підлозі, найчастіше застосовують компактні люмінесцентні лампи з холодним катодом без регуляторів освітленості й захисних плафонів. При цьому лампи по висоті розміщують на двох рівнях у шаховому порядку.