Тваринництво

У дезінфектантів на основі ЧАС вузький спектр протимікробної активності

У дезінфектантів на основі ЧАС вузький спектр протимікробної активності

Дезінфектанти на основі четвертинних амонієвих сполук (ЧАС) і полімерів з гуанідиновими групами мають хорошу розчинність, мийний ефект, антикорозійні та антистатичні властивості.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Найуживаніші серед ЧАС алкілдиметилбензиламоній хлорид, діоктилдиметиламоній хлорид, дідецилметиламоній хлорид. Ці сполуки належать до сучасних основних дезінфектантів і антисептиків.

Утім, препарати на основі ЧАС мають доволі вузький спектр протимікробної активності. Вони ефективні до збудників кишкових і краплинних інфекцій бактеріальної етіології, грибів, деяких вірусів, що існують позаклітинно. Однак недостатньо активні щодо культур Proteus vulgaris, Proteus morgana, Pseudomonas aeruginosa, що обмежує можливості їхнього застосування для профілактики інфекцій. Щодо мікобактерій туберкульозу, спор бацил та гідрофільних вірусів ЧАС малоактивні або неактивні зовсім.

Активність таких препаратів швидко знижується за органічного забруднення. У твердій воді препарати інактивуються омилювачами. Вони непрактичні для дезінфекції взуття.

Засоби на основі похідних гуанідину мають вищу, ніж у ЧАС, бактерицидну дію (щодо Г+ та Г-, аеробних й анаеробних мікроорганізмів), туберкулоцидну, віруліцидну та фунгіцидну.

Антимікробні властивості цих засобів проявляються і за низьких, і за високих температур робочих розчинів. На оброблених поверхнях дезінфекційний засіб забезпечує пролонгований знезаражувальний ефект внаслідок утворення полімерної плівки.

Проте загалом активність препаратів на основі похідних гуанідину, бігуанідину недостатньо висока щодо мікроорганізмів, які мають воскову оболонку, та спор бацил. Ці препарати не ефективні за наявності органічних речовин. Не практичні за використання в місткостях для дезінфекції взуття.

Як повідомлялося, у спиртовмісних деззасобах концентрація діючої речовини швидко знижується.