Тваринництво

Тритикале як кормова альтернатива для птиці

Кормова цінність тритикале – гібрида пшениці й жита – дещо гірша, ніж пшениці, та водночас вища, ніж жита, пише журнал «Наше птахівництво».

Зерно тритикале містить більшу кількість протеїну, лізину і жиру, проте поступається за вмістом крохмалю. Концентрація поживних речовин у сортах озимого тритикале різних сортів також суттєво варіюється. Вміст протеїну коливається в межах 94-165 г/кг, крохмалю – 619-665 г/кг, цукру – 22-79 г/кг, жиру – 10-29 г/кг, золи – 11-30 г/кг. За іншими даними, вміст протеїну в тритикале – 15-18%.

Білки тритикале відрізняються від білків пшениці й ячменю більшою розчинністю. Вміст клейковиноутворювальних білків у тритикале є вищим, ніж у зерна жита.

Головний компонент тритикале – крохмаль, на нього припадає 3/4 ваги зерна.

У пшениці, тритикале, жита стінки клітин складаються на 20-25% з β-глюканів і на 75-80% – з арабіноксиланів. Кількість некрохмалистих полісахаридів у пшениці – 11%, тритикале – 10%, житі – 13%.

За вмістом поживних речовин і антипоживних чинників озимі сорти тритикале істотно відрізняються від ярих. Сорти ярого тритикале за своїми характеристиками ближчі до пшениці. В озимих сортах уміст білка на 2-3% нижче, а вміст некрохмалистих полісахаридів, навпаки, вище.

Негативними властивостями тритикале, незважаючи на його порівняно високу поживність, є те, що в ньому містяться антипоживні речовини, що й у пшениці та житі, хоча і в незначних кількостях: арабіноксилани, фітин, антиметаболіти фенольної природи (резорцинол), інгібітори протеолітичних ферментів, таніни.

Наявність у зерні таких нерозчинних некрохмалистих полісахаридів, як пентозани, пектини, глюкани впливає на перетравність безазотистих екстрактивних речовин корму. Так, перетравність безазотистих екстрактивних речовин пшениці у курей становить 85%, у бройлерів – 82%; жита – відповідно 68% і 55%; тритикале – 83% і 80%.

За концентрацією фосфору тритикале переважає пшеницю та ячмінь у 2-2,2 раза. У вигляді фітинової кислоти та її солей – фітатів доросла птиця засвоює його на 50%, молодняк – на 30%.

Нагадаємо, тритикале – одна з нетипових для нашого регіону кормових культур, яку розглядають для застосування в годівлі птиці.