Три способи охолодження тваринницьких приміщень
Тваринницькі приміщення зазвичай охолоджують трьома способами, пише журнал «Наше птахівництво».
1. Збільшення потужності вентиляції від 100% до 200%.
2. Охолодження випаровуванням: форсунки високого тиску або системи панельного охолодження.
3. Підвищення швидкості повітря: стінові клапани, стельові клапани, тунельна вентиляція.
У спеку, навіть якщо збільшити потужність вентиляції й до приміщення потраплятиме більше повітря з високою швидкістю, важко втримати температуру на необхідному рівні без застосування систем охолодження. Часто паралельно з системою вентиляції використовують системи охолодження високим тиском, за яких у приміщенні розбризкують воду. Туман, який виникає, випаровується у теплому повітрі приміщення, і внаслідок цього відбувається охолодження.
Залежно від організації системи охолодження та кліматичної зони, в якій розташовано виробництво, можна зменшити температуру на 2-10 °С. При цьому ефект охолодження досягається без підвищення рівня вологості у приміщенні, що може негативно вплинути на тварин.
Систему охолодження високого тиску також можна використовувати для зволоження та збивання пилу за потреби. Інколи таку систему використовують для розмочування бруду між партіями тварин у приміщенні.
Разом із комбітунельним і тунельним типами вентиляції використовують системи касетного охолодження. Припливне повітря проходить крізь мати, які постійно зрошують шляхом рециркуляції води, і охолоджується внаслідок поглинання водяної пари. При цьому немає потреби у монтажі додаткової місткості для води. Резервуар вбудовується у нижній жолоб та є частиною системи подання води.
Нагадаємо, відносна вологість протягом усього періоду вирощування птиці має бути 50-70%. Поведінка курчат свідчить про комфортність температури у пташнику.