Тваринництво

Шкаралупа інкубаційного яйця повинна бути проникною для газів

Шкаралупа інкубаційного яйця повинна бути проникною для газів

Низька газопроникність шкаралупи інкубаційного яйця птиці часто підвищує смертність ембріонів у період переходу на легеневе дихання. Щоб забезпечити нормальний газообмін між зародком і довкіллям, шкаралупа має бути досить проникною для газів і водночас не дуже проникною для водяної пари, щоб зберегти воду, необхідну для обмінних процесів під час ембріогенезу.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Завдяки проникності шкаралупи яєць процеси газообміну відбуваються і в запліднених, і в незапліднених яйцях. Поглинання кисню незаплідненим яйцем пояснюється окислювальними процесами в ньому внаслідок хімічного розпаду вмісту.

Запліднені і незапліднені яйця виділяють вуглекислий газ. Вуглекислота – один із побічних продуктів хімічного розпаду в незаплідненому яйці та обмінних процесів у заплідненому.

Вода починає випаровуватися з яйця відразу після його знесення, і залежить від багатьох чинників:

– фізичних характеристик шкаралупи (проникності, пористості, товщини);

– маси яйця;

– кількості білка;

– температури навколишнього середовища;

– вологості навколишнього середовища;

– швидкості руху повітря;

– атмосферного тиску.

Втрата маси яйця може бути пов’язана з властивостями самого яйця. Великі яйця втрачають більше ваги за одиницю часу, але в процентному відношенні до їхньої маси ця втрата менша, ніж у дрібних яєць. Це може бути зумовлено відносно більшою загальною поверхнею випаровування у дрібних яєць, як порівняти з великими.

Нагадаємо, товщина й пористість шкаралупи яєць індичок змінилися під впливом селекції.