Що треба змінити в годівлі корів у спеку
За спекотної погоди у годівлю корів треба внести корективи. Хоча найкраще – ще до настання спеки, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Насамперед треба прибрати частку (30%) грубих корів із раціону корів. Цього можна досягти, забравши з добової даванки всю солому, якщо вона входила в раціон, і зменшивши рівень згодовування сіна на голову на 1 кг/добу. Натомість додати менш грубий сінаж із розрахунку 2-3 кг на голову.
За зниження споживання денної даванки раціону в нього тимчасово додають додатково 1-1,5 кг концентратів. Якщо споживання сухої речовини все ж таки знижується, слід підсолодити раціон, увівши в нього 1 кг бурякової меляси. Якщо її немає, – 0,5 кг цукру на голову на добу.
Також у спеку в кормову суміш додають 100-120 г питної соди. Це дозволяє запобігти закисленню рубцевої рідини, а головне – збільшує утворення слини. Слина стимулюватиме споживання корму і пришвидшить перетравлення кормів у передшлунках.
Є дані і щодо ефективності введення в раціон корів під час спеки добавок осмопротекторів, типовим із яких уважають бетаїн.
Для збільшення концентрації енергії в сухій речовині раціону на період високих зовнішніх температур з раціону забирають частку мінеральних добавок: крейду, фосфати. Рівень їх знижують удвічі, але вільний доступ корів до крейди й фосфітів в окремих годівницях не обмежують.
Деякі господарства з успіхом додають у спеку соковиту зелену масу – 5-10 к на голову на добу. Це дійсно негативно відбивається на мікробному балансі, але в більшості випадків дозволяє лишити високий рівень споживання корму, що важливіше для нормального існування корови у спеку.
Як повідомлялося, через літню спеку річні надої можуть впасти на 400-800 кг на корову.