Різноманітність клінічних проявів полімікроелементозів у ВРХ утруднює своєчасне встановлення діагнозу
Визначення мікроелементів у сироватці крові корів є одним із інструментів своєчасної діагностики полімікроелементозів.
Різноманітність клінічних проявів полімікроелементозів утруднює своєчасне встановлення діагнозу та може призвести до значних економічних збитків. Проте за певними симптомами їх усе ж можна діагностувати.
Наприклад, брак цинку у великої рогатої худоби може спричинити порушення обміну речовин, репродуктивної функції, дерматити, ураження суглобів, зниження імунної реактивності тощо.
Дефіцит міді характеризується зниженням молочної продуктивності, приростів маси, порушенням апетиту, у частини тварин уражуються суглоби. На спині та в ділянці паху шерсть набуває бурого відтінку, характерне також випадіння шерсті навколо очей.
За надлишку міді у ВРХ спостерігають загальну слабкість, зниження або відсутність апетиту, розлади жуйки, іноді – діарею, паренхіматозну жовтяницю та гемоглобінурію.
За умов надлишкового надходження залізо накопичується в органах і тканинах корів, особливо в печінці, у вигляді токсичного гемосидерину. Крім того, порушується засвоєння кальцію, марганцю, цинку, вітамінів А і Е, знижується споживання кормів і продуктивність тварин.
Дефіцит марганцю може призвести до затримки росту й розвитку тварин, порушення репродуктивної функції, розладу нервової системи. Через брак цього елемента порушуються вуглеводний, мінеральний і вітамінний обміни, знижується кислотна місткість тощо.
Надлишок марганцю спричиняє розлади нервової системи, гіпофункцію щитоподібної залози, порушення ліпідного обміну, запалення легенів, марганцевий рахіт.
Брак селену в організмі ВРХ може призвести до порушень обміну вітамінів А і Е, некрозу печінки, порушення репродуктивної функції, розладу ендокринної, серцево-судинної, дихальної, травної та нервової систем.
Як повідомлялося, марковані вакцини перспективні для профілактики інфекційного ринотрахеїту у ВРХ.
Додати коментар