Тваринництво

«Понори» намагаються розвіяти міф, що імпортні нетелі кращі

«Понори» намагаються розвіяти міф, що імпортні нетелі кращі

ТОВ «Понори» (Чернінгівська область) на сьогодні має на 98% голштинізоване стадо великої рогатої худоби і вже перших нетелей, адаптованих до умов різних регіонів України.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів Володимир Сиса, директор ТОВ «Понори», котре цього року отримало статус племінного репродуктора з розведення ВРХ голштинської породи.

«Для нас важливо, щоб розвивалася вітчизняна племінна справа. Своєю роботою ми намагаємося розвіяти міф, що імпортні нетелі кращі, ‒ наголосив він. ‒ Окрім того, з кожним роком ми не лише поліпшували генетику, а й умови утримання корів, корми, менеджмент. Без цього якісних тварин не отримати».

За словами керівника, голштинізація стада ‒ результат роботи багатьох спеціалістів: зоотехніків, техніків, ветлікарів, які системно працювали над відбором найкращих тварин.

«У господарстві в стаді ще є рештки симентала, тож підбираємо биків, за допомогою яких можна викорінити цей генотип, ‒ зазначив Володимир Сиса. ‒ Наприклад, це стосується конституції: розміри корови, вага, форма вимені, яка має бути придатною для машинного доїння, стійкість до хвороб».

Щороку спеціалісти оцінюють стадо за певними параметрами, їм ставлять завдання, що треба отримати.

«Наприклад, кілька років тому взяли курс на зменшення ваги корів, бо досі мали великих тварин вагою 700-800 кг, а це ‒ значне навантаження на ноги, особливо за прив’язного утримання, через що виникають проблеми з суглобами, копитами, ‒ розповів очільник господарства. ‒ Нині формуємо стадо з корів вагою 600-700 кг зі збереженням продуктивності та стійкістю до хвороб».

Володимир Сиса також зауважив, що генетика ‒ наука, яка дає змогу побачити результат у довгостроковій перспективі. Тому часто міняти селекційні компанії не можна, вони повинні бути перевірені, мати системний підхід, адже результат їхньої роботи видно на поколіннях тварин, яке народжується.