Помилкова стратегія годівлі птиці може бути причиною низки хвороб
Невірна стратегія годівлі птиці та частота виникнення аліментарних захворювань у неї зазвичай тісно пов’язані між собою, пише журнал «Наше птахівництво».
Одним із найпоширеніших порушень у бройлерному виробництві є подагра птиці. Найчастіше захворювання спричиняють низькі концентрації вітаміну А та каротиноїдів в інкубаційних яйцях, холодна вода, широке відношення кальцію до фосфору (понад 1,5), надлишок натрію в кормі (понад 0,5%), дефіцит вітаміну D, В6 , надлишок протеїну та незбалансованість за амінокислотним складом (лізину, гліцину, нуклеїнових кислот).
Сучасні підходи для досягнення максимальних приростів у бройлерів передбачають набагато більший перелік нормованих амінокислот, ніж це вказано у вітчизняних нормах. Важливо враховувати і їхній загальний уміст, і доступність.
Профілактика подагри спрямована на дотримання норм годівлі птиці (усунення дисбалансу), а також на контроль умісту нуклеїнових кислот у комбікормі для курчат (до 0,35%).
Повільний ріст пера в птиці пов’язують із дефіцитом у комбікормі сірки, сірковмісних амінокислот і аргініну. Також цей недолік може бути спричинений порушенням співвідношення лізину до аргініну (понад 1,2 за норми 1-1,05); комплексним дисбалансом аргініну, лейцину, ізолейцину, триптофану, тирозину та рибофлавіну; низьким умістом жиру, лінолевої кислоти, цинку та йоду. Для розв’язання цієї проблеми необхідно усунути дисбаланс або поповнити дефіцит поживних речовин.
Причинами дисхондроплазії у пташенят є дисбаланс кальцію до фосфору; порушення балансу електролітів; дефіцит міді, лізину; висока уреазна активність; наявність мікотоксинів у кормі.
Для профілактики захворювання важливо усунути дисбаланс, досягти дієтичного рівня електролітного балансу (~250 мекв/кг), а також необхідно застосовувати економічно обґрунтовані програми обмеження споживання корму.