Пігменти не можуть забезпечити організм птиці провітаміном А
У промисловому птахівництві більшість кормових добавок на основі каротиноїдів застосовують для надання насиченого кольору жовткам яєць та шкіряним покровам тушок, зокрема бройлерів, пише журнал «Наше птахівництво».
До їхнього складу входять пігменти самих яскравих відтінків, зокрема синтетичні. Так, апокаротин має яскраво-жовтий колір, а кантаксантин – насичений помаранчево-червоний. Екстракти натуральних пігментів виробляють із рослин: паприки, моркви, люцерни, чорнобривців. Останні, наприклад, містять лютеїн та зеаксантин і здатні не тільки інтенсивно забарвлювати жовток, а й надавати яйцю корисні властивості. Пелюстки чорнобривців містять натуральні ксантофіли, представлені головними чином лютеїном. Екстракт паприки є джерелом природних каротиноїдів. Він містить жиро- та водорозчинні пігменти капсантин, капсорубін та каротин.
Як альтернативу синтетичним і пігментним препаратам досліджували біологічну цінність гарбузової пасти (сорт Вітамінна). Цей гарбуз багатий на ά-,β-,δ-каротини.
Проте навіть натуральні пігменти не є повноцінними джерелами А-провітамінної активності. Їхня основна функція – пігментація тушки та жовтка яєць. Забезпечити ж організм птиці провітаміном А за допомогою пігментів неможливо, так само як і збалансувати раціон за протеїном, використовуючи одну-дві амінокислоти.
Тому для племінної птиці запаси каротину поповнюють спеціально розробленими добавками. Крім того, згодовування курям племінного стада комбікормів, виготовлених на основі зернових культур із низьким рівнем каротиноїдів, знижує рівень ретинолу нижче фізіологічної норми. Це негативно позначається на показниках заплідненості яєць, їх виводимості, якості добового молодняку та його подальшій життєдіяльності.
Як повідомлялося, додавання емульгаторів у раціон курей покращує несучість.