Переробка перейде на молоко вищого й екстрагатунків після закінчення воєнного стану
Поступовий перехід харчової переробки молока виключно на сировину ґатунку екстра на один (екстра і вищий) та два роки (виключно екстра) триватиме з дня припинення або скасування воєнного стану.
У Міністерстві юстиції зареєстровано відповідний наказ – «Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 березня 2019 року № 118», яким передбачено таке відтермінування.
Про це повідомили в Асоціації виробників молока (АВМ).
Нагадаємо, з 1 січня 2023 року в Україні мав набути чинності наступний етап впровадження наказу Мінагрополітики № 118 від 12.03.2019 року «Про затвердження Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів», згідно з яким на харчову переробку мало би надходити молоко-сировина, що відповідає таким критеріям безпечності: ЗБО – не більше ніж 300 тис. КУО/мл та КСК – не більше ніж 400 тис./мл. Тобто молоко вищого та екстраґатунків. А вже з 1 січня 2024 року на харчову переробку мало би допускатися лише молоко, що відповідає показникам безпечності ґатунку екстра.
В оновленому наказі перехід на харчову переробку виключно молока-сировини вищого та екстраґатунків має відбутися через рік із дня припинення воєнного стану (замість 1 січня 2023 року), а перехід виключно на переробку молока екстраґатунку – через два роки з дня припинення або скасування воєнного стану (замість 1 січня 2024 року).
«Такий підхід є цілком логічним та обґрунтованим і з точки зору дотримання Україною євроінтеграційних зобов’язань щодо гармонізації харчового законодавства, і з точки зору реалій роботи молочних господарств в умовах війни, – наголосила генеральна директорка АВМ Ганна Лавренюк. – Проте вважаємо, що переробні підприємства, які працюють із присадибним сектором, мають більше інвестувати у підвищення якості і безпечності такого молока: допомагати сільському населенню з організацією кооперативів і пунктів заготівлі молока, налагодженням культури доїння тощо».
Тим часом, за даними Держстату, за три квартали 2022 року частка молока від присадибного сектору стрімко скорочується, і вже впала до 14,6% у структурі надходжень на переробку. У промисловій сировині 68,7% – це екстра та вищий ґатунки, 27,9% – перший ґатунок.
Як повідомлялося, середньозважена ціна трьох ґатунків молока зросла до 11,89 грн/кг.