Тваринництво

Перед осіменінням свиноматки потребують багато енергії

Перед осіменінням свиноматки потребують багато енергії

Свиноматки перед осіменінням мають високу потребу в енергії. При цьому потрібно контролювати вміст енергії в раціоні, щоб запобігти ожирінню, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Життєздатність яйцеклітин і ембріонів значною мірою залежить від повноцінності годівлі й стану організму свиноматок після відлучення поросят, і це треба враховувати для свиноматок перед осіменінням.

У період овуляції у них виділяється значно більше яйцеклітин, ніж народжується поросят. Так, у молодих свиноматок великої білої породи в середньому дозріває 15,7 яйцеклітини, у дорослих – 20. Але вже через 48 годин після овуляції частина їх гине.

Загибель яйцеклітин унаслідок незабезпеченості їх енергією становить близько 6-7%. На пізніших термінах (розвиток ембріонів і плодів) рівень ембріональної смертності може досягати 15-30%.

Також спостерігається порушення внутрішньоутробного розвитку – до опоросу загибель ембріонів і плодів може досягати 40% потенційної їх кількості. Однак не варто забувати  ще про затримання розвитку ембріонів через неповноцінність раціонів і браку енергії в них. Воно можливе не лише перед осіменінням, а й у період супоросності загалом. У такому разі є проблема з народженням поросят-гіпотрофіків (морфологічних чи функціональних), і шансів вижити у них дуже мало.

Водночас свиноматки повинні бути в стані заводської вгодованості. Адже і в худих, і в надмірно вгодованих свиноматок у період овуляції виділяється невелика кількість яйцеклітин, як порівняти з біологічним потенціалом. До того ж у більшості з них недостатня кількість поживних речовин для нормального обміну й перебігу фізіологічних процесів запліднення, дроблення зиготи, імплантації та нідації ембріонів з фізіологічним перебігом вагітності.

У період поросності необхідно задовольняти не лише потребу для підтримання життя, а й для росту плодів. У перші 12 тижнів поросності плоди розвиваються дуже повільно. У цій фазі потреба поросних свиноматок у поживних речовинах несуттєво перевищує таку в холостих тварин.

В останні 30 днів поросності плоди розвиваються на 70% – зокрема, в останні 20-15 днів фетального періоду – зі швидкістю 70-80 г на добу. Це 70% від ваги новонароджених поросят, що зумовлює підвищену потребу в поживних речовинах.