Тваринництво

Паразитарні хвороби у свиней остаточно діагностують лише за допомогою лабораторних досліджень

За встановлення діагнозу протозойних захворювань, які викликають діарею у поросят, необхідно враховувати симптоми хвороби. Адже за протозоозів, викликаних різними збудниками, вони хоч і подібні, але мають певні розбіжності, особливо за гострої форми перебігу інвазії, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Так, у молодняку свиней за еймеріозу та ізоспорозу реєструють профузну діарею. Фекалії можуть мати домішки слизу та крові.

За балантидіазу реєструють появу кривавого проносу, коли фекалії мають темно-коричневий колір.

За амебної дизентерії фекалії рідкі, з домішками слизу, до того ж дуже сморідні.

У всіх випадках перелічені ознаки призводять до зневоднення та виснаження поросят, що може спричинити летальні наслідки.

Діагноз на паразитарну хворобу може бути встановленим остаточно тільки за виявлення збудника, його фрагментів або ж ДНК, тому потрібно проводити лабораторну діагностику – як сучасними методиками (ПЛР-діагностика), так і класичними. Не варто нехтувати останніми, адже вони досить прості у виконанні та діагностично інформативні. У першому випадку під мікроскопом виявляють ооцисти кокцидій, а в другому – цисти балантидіїв і трофозоїти.

Так, за еймеріозу та ізоспорозу рекомендується виконати дослідження фекалій флотаційними методами, а за балантидіазу й амебної дизентерії – методом нативного мазка.

За встановлення діагнозу варто зрозуміти, з чим мають справу – носійством чи власне хворобою. Зокрема, для еймеріозу та ізоспорозу виявлення 100 і більше ооцист у полі зору мікроскопа наряду з клінічними ознаками свідчить про хворобу.

Для амебної дизентерії достатньо виявити 5-10 екземплярів паразитів, а для балантидіазу – 30 тис. і більше трофозоїтів у 1 мл фекалій вказують на гострий перебіг інвазії.