Тваринництво

На момент отелення і нетелі, і корови мають бути здоровими

Корів, придбаних за кордоном, після їх прибуття до України та відпочинку день-два після транспортного стресу потрібно вакцинувати. Адже кожна країна, кожна племінна ферма, навіть нова, має свою мікрофлору, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Усі тварини повинні отримати повну планову карту вакцинації, яка захищатиме їх і плід до отелення від респіраторних хвороб, клостридіозів, лептоспірозів. Це все слід організувати до прибуття худоби.

Оскільки вакцинація спрямована на захист і матері, і плоду, провідний спеціаліст консалтингової служби Tvimo Бейло Кайзер не рекомендує завозити тварин на великих строках тільності.

«Це ‒ часта помилка власників бізнесу: вони хочуть, щоб куплена корова відразу давала молоко, ‒ наголошує він. ‒ Натомість коли вакцинація відбувається у період так званої імунної ями (20 днів до та 20 днів після отелення), імунна відповідь організму на неї мінімальна».

Якщо карта вакцинації для матері та плода становить, наприклад, 70 днів, то нетель треба завозити з тільністю не більше як 5-5,5 місяців, аби встигнути провакцинувати. Інакше будуть проблеми або з матір’ю, або з плодом, застерігає Бейло Кайзер.

«Мати повинна бути здоровою насамперед на момент отелення. Це стосується і нетелей, і корів, ‒ підкреслює експерт. ‒ Якщо тварина хворіла й одужала, вона, можливо, народить здорове теля, але її молозиво міститиме імуноглобуліни, які виробилися в період хвороби та передусім захищатимуть її, а не плід. Оскільки утворені антитіла ‒ це не імунна відповідь на вакцинацію для плода у період сухостою, а відповідь імунної системи тварини на дію антигенів, спрямована на їх знищення».

Тому молозиво таких корів, попри густину, має високий уміст білка, непридатне для випоювання телят.

«У такому разі краще випоювати молозиво інших корів із банку молозива чи сухе колостральне молозиво, якого нині достатньо на ринку України», ‒ рекомендує Бейло Кайзер.