Тваринництво

Летальність від аденовірусного гепатиту курей сягає 10-25%

Аденовірусний гепатит курей (інклюзивний гепатит) перебігає гостро й характеризується раптовою загибеллю, депресією, діареєю, анемією, скуйовдженістю пера, анорексією.

Захворюваність сягає 40-50% стада, летальність – 10-25%, а в окремих випадках – до 40%. Інкубаційний період триває 1-3 доби, пише журнал «Наше птахівництво».

Збудник хвороби – ДНК-місткий вірус родини Adenoviridae, що має багато серотипів. Він добре зберігається в зовнішньому середовищі, за температури +25 °С – до трьох і більше років. І кисле, і лужне середовище не впливає на інфекційні властивості вірусу, проте він чутливий до йодовмісних препаратів.

Зараження відбувається аліментарним і трансоваріальним шляхами. Джерелом інфекції є хвора й перехворіла птиця. В останньої вірусоносійство та вірусовиділення триває до року.

До хвороби сприйнятливі курчата 3-9-тижневого віку. Також спостерігали ураження вірусом курячих ембріонів, курчат перших діб життя й курчат-молодок.

Патогенез аденовірусного гепатиту пов’язаний з епітеліотропними властивостями вірусу, який репродукується в уражених гепатоцитах печінки, залозистому епітелії ендокринних відділів підшлункової залози, епітелії ниркових канальців, спричиняючи дистрофію й некроз клітин-мішень. Ураження печінки, підшлункової залози й нирок зумовлює розвиток важкої інтоксикації. У центральних органах імунної системи розвивається акцидентальна інволюція, яка свідчить про набуття імунодефіциту. Внаслідок цього аденовірусний гепатит часто перебігає в асоціації з хворобою Гамборо й інфекційною анемією.

У крові хворих курчат виявляють лейкопенію, зниження рівня імуноглобулінів. Хвора птиця або швидко одужує, або гине через 1–3 доби. Аденовірусний інклюзивний гепатит часто провокує хворобу Гамборо, сприяє ускладненню вторинною мікрофлорою (E. coli, стафілококи й інші), погіршує результати щеплень проти вірусних хвороб.

Нагадаємо, Е-вірусний гепатит не спричиняє значної загибелі курей.

Довідка

Аденовірусний гепатит курей – гостра висококонтагіозна хвороба птиці 3-9-тижневого віку, що характеризується альтернативним гепатозом, панкреатитом, ураженням серцево-судинної й імунної систем.