Тваринництво

Кормові антибіотики підбирають відповідно до протизапального потенціалу

Кормові антибіотики підбирають відповідно до протизапального потенціалу

Тому кормові антибіотики підбирають не за протимікробною активністю, а відповідно до протизапального потенціалу. Цей принцип треба враховувати під час пошуку альтернативи кормовим антибіотикам, пише журнал «Наше птахівництво».

Механізм протизапальної дії кормових антибіотиків до кінця не з’ясовано. Вважають, що вони накопичуються у деяких імунних клітинах та інгібують хімічні реакції запалення.

Запальні процеси є серйозною проблемою в інтенсивному тваринництві, адже протікають зі значними витратами енергії. Так, підвищення температури тіла на 1 °C призводить до втрати енергії приблизно на 13%. Хоча цю енергію можна використати для забезпечення продуктивності.

За запалення організм переорієнтує енергію та деякі поживні речовини раціону, наприклад амінокислоти, на імунну відповідь, а в результаті знижується продуктивність. У такому разі тварини не спроможні реалізувати свій генетичний потенціал.

Ще один негативний наслідок запального процесу в кишківнику – ушкодження його слизової оболонки. Тяжкість пошкоджень залежить від ступеня запалення. Або зменшується синтез мукози, що є захисним бар’єром для клітин кишківника, або з’являються великі й глибокі ушкодження слизової оболонки, які стають воротами для інфекції.

Нагадаємо, в Україні розробили стандарт виробництва свинини без антибіотиків.

Довідка

Кормові антибіотики (антибактеріальні стимулятори росту) застосовують у невеликих дозах, зазвичай нижчих за летальні для більшості патогенів. Кормові антибіотики пригнічують зростання грампозитивних патогенних бактерій у кишківнику (клостридії, стафілококи, стрептококи, листерії тощо) та чинять протизапальну дію.