Тваринництво

Колібактеріоз ‒ одна з основних причин смертності і захворюваності птиці

Колібактеріоз ‒ одна з основних причин смертності і захворюваності птиці

Значне концентрування птиці в пташнику, а на додаток порушення менеджменту й біобезпеки в господарстві значно підвищують ризики виникнення та поширення небезпечних патогенів. Часто вони мають резистентність до сучасних лікарських засобів і здатні уникати імунної відповіді через значну антигенну варіативність, пише журнал «Наше птахівництво».

Наприклад, бактерії E. coli, які є представником нормобіоти кишківника, за набуття чинників вірулентності: ентеротоксинів, адгезинів, протектинів, гемолізинів, систем секреції, генів стійкості до антибіотиків, спричиняють у птиці колібактеріоз, який може проявлятися як колісептицемія, колігранульоматоз, синдром опухання голови, коліформний цельоліт, перитоніт, сальпінгіт, орхіт, омфаліт тощо.

Більшість патогенних для птиці E. coli (APEC) належать до позакишкових патогенів, які призводять до системної чи генералізованої форми інфекції. До того ж патогенні ізоляти бактерій E. coli у птиці з імуносупресивним станом досить часто виступають саме вторинним чинником патологічного процесу, що сприяє розвитку бактеріальної інфекції.

Колібактеріоз ‒ одна з основних причин смертності (до 20%) і захворюваності птиці, а також зниження виробництва м’яса птиці (зменшення живої ваги на 2%, погіршення коефіцієнта конверсії корму на 2,7%) і несучості (до 20%), падіння виводимості та збільшення вибраковування тушок на забої (до 43%). Крім того, APEC відповідає за високу смертність (до 53,5%) курчат до 10-го дня.

Як повідомлялося, найчастіше зараження яєць колібактеріозом відбувається через шкаралупу.