Тваринництво

Інфекційний мастит у корів найчастіше перебігає в субклінічній хронічній формі

Інфекційний мастит у корів найчастіше перебігає в субклінічній хронічній формі

Причини виникнення маститу в корів поділяють на три основних групи: інфекційні, неінфекційні (фізичні або хімічні травми вим’я) та інтоксикація організму, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Основна причина виникнення маститу за машинного доїння – пошкодження тканин вимені за порушення параметрів вакууму у доїльному обладнані. Особливо небезпечно продовжувати доїння корів після закінчення виділення молока з вимені, різке коливання вакууму між дійкою й дійковою гумою, неправильні частота пульсації й співвідношення тактів, а також використання деформованої або жорсткої гуми в доїльних стаканах.

Мікроби можуть бути безпосередніми збудниками запалення молочної залози або ускладнювати його перебіг. Збудників маститу поділяють на інфекційні й навколишнього середовища.

Одними з найпоширеніших патогенів інфекційного (контагіозного) маститу є стрептококи  і стафілококи – через утворення біоплівки, яка полегшує їхнє перебування в молочній залозі, допомагає виживати в мінливому довкіллі, знижує ефективність антибактеріальної терапії.

Контагіозний мастит найчастіше перебігає в субклінічній хронічній формі, характеризується відсутністю клінічних ознак і високим рівнем соматичних клітин.

Бактерії, що спричиняють інфекційний мастит, можуть бути на шкірі, в тріщинах дійок молочної залози. Однак ці мікроорганізми малостійкі в довкіллі, коли не взаємодіють зі шкірою або молочною залозою. Цей мастит передається під час доїння корів предметами (рушники для підготовки вим’я, руки доярок, доїльне обладнання тощо), забрудненим контамінованими мікроорганізмами молоком.

Бактерії довкілля зустрічаються в екскрементах, ґрунті, предметах гігієни, воді тощо. Зараження відбувається за контакту дійок із мікроорганізмами забрудненої підстилки або за її відсутності, а також під час доїння і в періоди між доїнням за контакту із забрудненими предметами догляду.

Також доведено, що переносити збудників маститу можуть мухи.

Як повідомлялося, метод DSCC допомагає в боротьбі з маститом корів.