Тваринництво

Гібридне жито в раціоні корів значно знижує рівень сечовини в молоці

Гібридне жито в раціоні корів значно знижує рівень сечовини в молоці

Гібридне жито – дешевша кормова сировина для корів із високим умістом сирого протеїну, що легко ферментується у рубці. Його застосування дає помітний економічний ефект для рентабельності молочної ферми.

Такого висновку дійшли на молочній фермі ПОСП ім. Івана Франка (Волинська область), провівши дослід із використання зерна гібридного жита в годівлі дійного стада, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У дослідній групі для балансування раціонів використовували зерно гібридного жита і кукурудзи, а в контрольній – зерно пшениці та кукурудзи. Загалом було охоплено 256 корів першої лактації.

За використання гібридного жита в раціоні отримали значно менший рівень сечовини в молоці. Враховуючи, що раціони обох груп були збалансовані за кількістю сирого протеїну з урахуванням його фракцій та енергетичної поживності, рівень сечовини в молоці також мав бути однаковий. Завдяки зерну гібридного жита покращили використання азоту корму, зменшивши навантаження на печінку, та роботу рубця. Такий ефект спостерігався вже з другого дня досліду.

Рівень сечовини в молоці дослідної групи впав уже через 2,5 доби після початку роздавання раціонів із гібридним житом. Це може свідчити про швидку реакцію мікрофлори рубця на рівень забезпечення доступними джерелами енергії.

Концентрація сечовини в молоці групи корів, яка отримувала жито, була нижчою, ніж у контрольній у середньому на 25,7%.

Рівень споживання раціону обома групами майже не відрізнявся, і знижувався під час теплового стресу. За зменшення впливу теплового стресу в групі, яка отримувала гібридне жито, споживання відновлювалося дещо швидше.

Під час досліду виявлено позитивну стійку кореляцію між використанням легко ферментованих цукрів і крохмалю в рубці та зниженням концентрації сечовини в молоці корів середньої лактації.

Використання суміші зерна гібридного жита та кукурудзи в раціонах дійних корів  ефективніше для забезпечення мікрофлори рубця швидкою енергією, ніж суміш пшениці та кукурудзи. Розуміючи механізм ферментації гібридного жита в рубці, можна формувати раціони для ефективнішої роботи рубця та використовувати економічно привабливіші джерела сирого протеїну без шкоди для здоров’я корови.

У раціонах для високої молочної продуктивності варто поєднувати цукри жита для рубцевого травлення та байпасний крохмаль у зерні кукурудзи.

Як повідомлялося, найоптимальнішою культурою для заготівлі злакового силосу є жито.