Тваринництво

Гібридне жито в раціоні корів не погіршило споживання корму, – досвід

Гібридне жито в раціоні корів не погіршило споживання корму, – досвід

Згодовування гібридного жита коровам у ПОСП ім. Івана Франка не погіршило споживання корму.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Цікавою відмінністю гібридного жита є високий уміст цукрів. Для порівняння: ячмінь містить 1,8-2% цукрів, пшениця – 2-2,5%, а гібридне жито – 5,5-6,5%. Це важливо під час вибору зерна жита як ефективного компонента раціону жуйних.

Енергетична цінність зерна жита більша, ніж ячменю, але менша, ніж кукурудзи – на рівні пшениці. Однак важливо розглядати не загальну кількість енергії, а швидкість її надходження в організм.

З огляду на особливості травлення жуйних швидка енергія важлива для використання мікроорганізмами рубця небілкового азоту з корму. Слід урахувати, що сирий протеїн корму розраховується як загальна кількість азоту помножена на 6,25. З тим не весь азот у кормі міститься в амінокислотній формі – частина у формі амідів, амінів й аміаку.

Легко ферментована частина азотовмісних сполук є джерелом аміаку в рубці в перші хвилини після потрапляння в нього корму, коли мікроорганізмам рубця потрібна енергія для ефективного використання цього азоту.

Енергія крохмалю вивільняється трохи пізніше: через 20-40 хвилин після потрапляння корму в рубець, залежно від його походження та ступеня подрібнення. Крохмаль –швидка енергія, та на цьому етапі потрібна надшвидка, доступною вже у перші 5-10 хвилин, тобто енергія з цукрів.

Якщо не забезпечити її, то утворений у рубці аміак почне засвоюватися організмом. Аміак – токсичний, швидко потрапляє в печінку і починає нейтралізуватися до сечовини. Сечовина, своєю чергою, спрямовується знову в рубець і починає виводитися з організму корови головним чином із сечею та молоком.

Як повідомлялося, найоптимальнішою культурою для заготівлі злакового силосу є жито.