Тваринництво

Фітобіотики поліпшують здоров’я і продуктивність тварин

Актуальним і перспективним у тваринницькій галузі є додавання компонентів рослинного походження як кормових добавок. Такі фітогенні кормові добавки (фітогеніки, фітобіотики) здатні підвищувати продуктивність поголів’я, стимулювати відтворення, поліпшувати харчові властивості продукції, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Фітобіотики ‒ продукти рослинного походження, які містять біологічно активні речовини, що сприяють покращенню здоров’я тварин. Доступні у твердих, сухих формах або як екстракти (ефірні олії). За біологічним походженням, хімічним складом та іншими ознаками поділяються на трави, спеції, ефірні олії та смоли.

Фітобіотики можуть мати протизапальні, антиоксидантні, імуномодуляційні, пробіотичні й інші властивості. Вони допомагають зменшити захворюваність тварин, поліпшити їх ріст і продуктивність, а також знизити ризик зараження харчовими інфекціями від тварин.

Хімічні сполуки в рослинах поділяють на такі класи: поліфеноли, алкалоїди, терпеноїди й глюкозиди. Поліфеноли містять антиоксиданти, які захищають клітини від пошкоджень, запобігають запальним процесам, знижують ризик розвитку хвороб серця. Вони також  покращують імунну систему тварин.

Алкалоїди мають яскраві антибактеріальні, протизапальні та знеболювальні властивості. Деякі алкалоїди, як-от кофеїн, можуть підвищити енергетичний рівень тварин і їхню продуктивність.

Терпеноїди відомі своїми ароматами та смаками. Деякі з цих рослинних сполук (лімонен, карвакрол) мають протизапальні й протимікробні властивості. Терпеноїди можуть використовуватися в свинарстві як ароматизатори й добавки до кормів для поліпшення смаку й аромату.

Глюкозиди відомі своїми протизапальними, антиалергійними й кровоочисними властивостями.

Фітогенні активні сполуки

Раніше ми писали, які фітобіотики найчастіше використовують у птахівництві.