Тваринництво

Фермер розповів про тонкощі використання солом’яної підстилки для корів

Фермер розповів про тонкощі використання солом’яної підстилки для корів

У ТОВ «Прогрес молоко» корів утримують у переобладнаних звичайних клюшечниках, де безбоксову зону відпочинку устелено шаром соломи, яку щодня підсипають, – у результаті з початкової товщини 5–6 см нашарування зростає до 1 м.

Про це розповів директор господарства Дмитро Самсоненко в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

«Розмір соломи значення не має – головне, щоб була суха, з накритих скирт. У нас солому подрібнює американський подрібнювач, розкидаємо її вручну під час вечірнього доїння. Пробували розкидачем, але вручну виходить набагато краще і якісніше. Гнойові проходи чистимо технікою тричі на день, а гнойовий матрац у зоні відпочинку – раз на місяць-півтора фронтальним чи телескопічним навантажувачем», – розповідає Дмитро Самсоненко.

Утім, солом’яна підстилка, за словами директора, теж має свої мінуси, зокрема, влітку, адже виділяє дуже багато тепла. Тому потрібна добра вентиляція.

Окрім того, незважаючи на дешевизну соломи, забезпечити потрібну її кількість у разі збільшення поголів’я буде занадто дорого. Тому в господарстві планують у новозбудованих приміщеннях підстилку з відновленого гною. Для цього планують купити відповідну техніку для зневоднювання гною. За цією технологією – майбутнє, переконаний директор, не дарма нині великі вітчизняні ферми її освоюють.

Заведено вважати, що солом’яна підстилка – ризик погіршення якості молока, зокрема збільшення кількості соматичних клітин у ньому. Адже відомо, що підстилка органічного походження сприяє інтенсивнішому розвитку бактерій, які в результаті спричиняють мастит. Утім, досвід ТОВ «Прогрес молоко» спростовує цю тезу.

«Кількість соматичних клітин у нашому молоці не перевищує 90–150 тис./см3, тобто нижче екстракласу ми молоко не здаємо. Тому глибока підстилка не впливає на якість молока. Але соматика – це комплексне поняття. Орієнтуватися тільки на здоров’я вимені не варто», – зауважив Дмитро Самсоненко.

Нагадаємо, ТОВ «Прогрес молоко» утримує корів на глибокій підстилці, щоб уникнути травмування кінцівок.