Ембріони птиці часто гинуть через низьку проникність шкаралупи яйця
Зародки птиці у період інтенсивного використання кисню потребують підвищеної газопроникності шкаралупи яєць.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Після знесення яйця в його тупому кінці починає утворюватися повітряна камера. До неї потрапляє повітря з навколишнього середовища. Однак через деякий час склад газів повітряної камери починає змінюватися внаслідок обмінних процесів у заплідненому яйці. Так, уміст кисню поступово зменшується, а вуглекислого газу – збільшується. Отже, ще до інкубації яєць склад газів повітряної камери відрізняється від складу газів довкілля.
Під час інкубації газовий склад повітряної камери змінюється, і в момент прокльовування ембріоном підшкаралупної оболонки її атмосфера містить у середньому 16,2% кисню та 3,8% вуглекислого газу. Поки ембріон дихає у повітряній камері, накопичується вуглекислий газ і знижується вміст кисню. Тобто дихання легенями до накльовування шкаралупи і навіть попервах після нього відбувається в несприятливих умовах: уміст кисню в повітряній камері майже вдвічі менший, а процент вуглекислоти – у 200 разів більший від атмосферного.
Тому низька проникність шкаралупи часто стає причиною підвищення смертності ембріонів саме в період переходу на легеневе дихання: різке збільшення потреби у кисні та низька реальна можливість задовольнити її зумовлює асфіксію зародків, яка може виявитися летальною.
Загибель зародків від асфіксії можна діагностувати під час розтину відходів інкубації за фіолетовим кольором шкіри, підшкірним і потиличним набряками, неправильним положенням у яйці та іншому.
Нагадаємо, про нестачу кисню в інкубаторі свідчить неправильне розташування зародка в яйці.