Дріжджі бідні кальцієм і багаті фосфором
Дріжджі культивуються на цукровмісній сировині і використовуються в годівлі птиці з початку минулого століття. Сухі дріжджі містять 900-950 г/кг сухої речовини. Вони дуже добре зберігаються, пише журнал «Наше птахівництво».
Фракції поживних речовин вуглеводів у дріжджів мають дуже гетерогенний склад. У стінках клітин містяться такі полімерні вуглеводи, як манан, глюкан і хітин, які частково хімічно пов’язані з ліпідами і протеїнами. Структура цих з’єднань дає змогу очікувати, що вони лише частково можуть розщеплюватися травними ензимами.
Уміст легкорозчинних вуглеводів і тих, що легко гідролізуються (цукру і крохмалю) для різних дріжджів становить 50-100 г/кг сухої речовини і походить із вмісту клітин, а саме глікогену і пентози нуклеїнових кислот; у вуглеводних дріжджів також із залишків субстрату. Ці фракції добре перетравлюються птицею.
Крім того, завдяки ультрафіолетовому випромінюванню ергостерол (близько 0,5% у дріжджах) може перетворюватися у вітамін D2.
Мінеральні речовини в мікробних біомасах походять передусім із використовуваних джерел вуглецю (наприклад, меляса, сульфітний лікер, сироватка), а також із добавок поживних солей і незначною мірою зі зносу металевого устаткування. Через це вміст сирої золи в різних партіях і різновидах дріжджів дуже сильно коливається. Показник сирої золи повинен за можливості не перевищувати 100 г/кг сухої речовини.
Загалом дріжджі бідні кальцієм і багаті фосфором.
Якщо під час варіння целюлози використовувати бісульфіт кальцію як реагент, а також вапно для регуляції показника рН сульфітного лікеру перед ферментацією, тоді в дріжджах може міститися досить високий вміст кальцію.
Як повідомлялося, жир у дріжджах багатий фосфатидами.