Тваринництво

Доцільність використання антибіотиків у тваринництві

Підтримання здоров’я кишківника птиці – основна проблема в птахівництві, адже саме його стан суттєво впливає на показники продуктивності й падіж.

Про це у журналі «Наше птахівництво» пише Аліна Уленкамп, менеджерка з продуктів компанії Biochem.

Усе більше спірним стає питання доцільності використання антибіотиків у тваринництві, особливо в субтерапевтичних дозах. Альтернативним інструментом стабілізації кишкової мікробіоти та підтримки показників життєдіяльності тварин і птиці на належному рівні розглядають пробіотики.

Пробіотики – це живі мікроорганізми, що під час введення в адекватних кількостях приносять користь здоров’ю господаря. Пов’язана з кишківником імунна система, його слизова оболонка та мікробіом птиці функціонують як бар’єри проти патогенів.

Мікробіом – складна спільнота численних мікроорганізмів. Для стабільного мікробіому необхідний динамічний баланс між корисними й патогенними мікроорганізмами. І саме тут пробіотики можуть зіграти вирішальну роль.

Пробіотична активність у шлунково-кишковому тракті сприяє розвитку корисних бактерій (еубіозу), і тим самим запобігає поширенню патогенних бактерій.

Еубіоз підтримується різними способами: шляхом конкурентного витіснення усуваються потенційні патогени, які конкурують за поживні речовини; стимулювання зростання корисних молочнокислих бактерій за допомогою пробіотиків дає переваги у вигляді зниження рівня pH і сприяє зниженню захворюваності та інфекцій; завдяки виробленню ферментів пробіотики на основі спор Bacillus і молочнокислі бактерії поліпшують засвоєння поживних речовин; корисні бактерії модулюють імунну відповідь тварин; певні речовини, що виділяють корисні бактерії, створюють сприятливе середовище у шлунково-кишкового тракту, що перешкоджає росту патогенів.

Мікробіом молодняку птиці містить менше видів бактерій, ніж у дорослих особин. Відтак він уразливіший для патогенних бактерій. Тому рекомендовано рано вводити пробіотики для якнайшвидшого досягнення стану еубіозу і протидії спалаху кишкових та інших розладів.