Тваринництво

Для везикулярного стоматиту в корів характерна циклічність

Для везикулярного стоматиту в корів характерна циклічність

Везикулярний стоматит найчастіше реєструють серед великої рогатої худоби у вигляді спорадичних випадків і рідше ‒ епізоотії, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Хвороба спостерігається влітку на пасовищах, після рясних дощів швидко поширюється та протягом двох-трьох тижнів охоплює 5-90% ВРХ. Із настанням холодів або сухого сезону епізоотія зупиняється. У північних регіонах спалах везикулярного стоматиту припадає на літній і ранній осінній періоди, що пов’язано з великою кількістю комах і трансмісивним шляхом передачі збудника.

Джерелом везикулярного стоматиту є РНК-вірус роду Vesiculovirus родини Rhabdoviridae, який виділяє зі слиною й епітелієм везикул хвора й перехворіла ВРХ. У організм збудник може проникати через травний канал, дихальні шляхи, укуси комах.

Зараження худоби відбувається під час контакту та через інфіковані харчові відходи, воду, контамінований корм, пасовища, предмети догляду за тваринами, доїльні установки, одяг і взуття персоналу.

Для везикулярного стоматиту характерна циклічність ‒ повторення спалахів що 10 років, це пов’язано зі зміною імунітету тварин після останньої епізоотії.

Як повідомлялося, через вольфартіоз ВРХ худне і втрачає продуктивність.