Тваринництво

Для свиней обирають емульгатори з високим гідрофільно-ліпофільним балансом

Для свиней обирають емульгатори з високим гідрофільно-ліпофільним балансом

Найважливішим показником при виборі кормової добавки є гідрофільно-ліпофільний баланс (ГЛБ). Його величина показує ефективність створення поверхнево-активною речовиною прямих і зворотних емульсій, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Чим більше значення ГЛБ, тим сильніший баланс, зрушений у бік гідрофільних властивостей, тим краще ця речовина утворює прямі емульсії «олія у воді».

У годівлі свиней бажано використовувати емульгатори з високим рівнем ГЛБ, бо вміст їхнього кишківника більш водянистий. Найвищий показник ГЛБ мають солі жовчних кислот – 18 і більше – і синтетичні емульгатори – від 12 до 17. Це оптимальний рівень ГЛБ для роботи в кишківнику, оскільки за показника 18 емульгатор почне конкурувати з солями жирних кислот, перекриваючи їхню дію. Для порівняння: рівень ГЛБ у лізофосфоліпідів дорівнює 10.

Суміш двох емульгаторів, один із яких розчиняється тільки у воді, а інший – в олії часто сприяє емульгуванню та стабільності емульсії. Через різне співвідношення гідрофобних і гідрофільних частин молекул різного розміру відбувається особливо тверде зміцнення в обох фазах.

Синергічна дія сумішей емульгаторів спостерігається, коли два емульгатори утворюють комплекси на межах поверхні, які не зустрічаються в жодній із фаз. Крім того, серед кормових емульгаторів на ринку представлені добавки комплексної дії, що містять допоміжні компоненти, які сприяють перетравленню жиру.