Тваринництво

Для свиней краще використовувати емульгатори з високим гідрофільно-ліпофільним балансом

Для свиней краще використовувати емульгатори з високим гідрофільно-ліпофільним балансом

Емульгатори, що зазвичай використовують у комбікормовій промисловості, можна розділити на дві групи: натуральні й синтетичні, пише журнал The Ukrainian Farmer

Такий поділ умовний, оскільки і натуральні, і багато синтетичних емульгаторів по суті  отримують на основі сировини рослинного походження.

Натуральні виробляються в організмі тварин – жовч і фосфоліпіди, а також із харчових матеріалів – таких, як соєвий лецитин. Проте для перетравлення жиру здатність природних емульгаторів може бути обмеженою.

Синтетичними є модифіковані емульгатори – лізолецитин або лізофосфатидилхолін. Обмінна енергія корму – ключовий чинник для застосування емульгаторів. Зокрема, вони позитивно впливають на продуктивність, розподілення жиру в організмі, імунну відповідь і гормональний фон за використання в раціоні з високим умістом жиру. Вибір емульгатора і виду олії важливий для отримання високих результатів.

Гідрофільно-ліпофільний баланс (ГЛБ) слід використовувати як ключовий критерій вибору емульгатора – він визначає розчинність жиру і води в межах від 0 до 20. Емульгатори з низьким рівнем ГЛБ більш жиророзчинні, тоді як вищий показник ГЛБ означає кращу водорозчинність.

У годівлі свиней бажано використовувати емульгатори з високим рівнем ГЛБ, тому що вміст кишківника водянистий. Найвищий показник ГЛБ мають солі жовчних кислот (18) і синтетичні емульгатори (12-20).

Іншим важливим критерієм вибору емульгатора є величина крапель, на які він розбиває жир, оскільки це сильно впливає на оптичну реологію, фізичні й хімічні властивості емульсій.

Звичайні, або макроемульсії мають розмір крапель у межах від 100 нм до 100 мкм і є термодинамічно нестабільними й непрозорими.

Наноемульсії можуть мати менший розмір крапель із середнім діаметром 20-100 нм, і вони все ще класифікуються як термодинамічно нестійкі системи.

Мікроемульсії ж є термодинамічно стабільними системами з розміром частинок 5-50 нм.

Як повідомлялося, ферментований ріпаковий шрот впливає на показники крові свиней.