Тваринництво

Для розвитку козиного бізнесу нема однієї універсальної формули, – експерт

Для розвитку козиного бізнесу нема однієї універсальної формули, – експерт

Наразі в Україні є вісім перспективних проєктів у галузі козівництва.

Про це розповів AgroTimes Юрій Грінченко, менеджер по роботі з ключовими клієнтами, категорія продуктів «Вівці та кози» компанії «ДеЛаваль».

«Питання щодо необхідної площі землі на одну козу, щоб її прогодувати, – дещо некоректне, – вважає він. – Нідерландці кажуть, що 1 га на 25 кіз. Але це по їхнім землям, по нашим не можна так рахувати. У нас деякі козині ферми не мають своєї землі, купують сіно, солому, але їхній бізнес працює. Тому тут немає однієї універсальної формули. Ми виходимо щоразу з умов, які є в конкретного замовника, і тоді допомагаємо».

Козиний бізнес треба будувати, виходячи не з кількості поголів’я, а з якості, переконаний Юрій Грінченко.

«Так, невеликому одеському господарству ми спочатку допомогли з селекцією, порадили, як покращити тварин, підвищити продуктивність. А потім запропонували найпростіше обладнання (у «ДеЛаваль» є й таке) – спочатку для охолодження молока, а згодом елементарне для доїння, – зазначив він. – Але процес доїння на фермі був правильний, що важливо. Тому через два роки надої козиного молока в господарстві зросли з 1 л до 3 л». Це – один шлях.

Другий шлях – як у одного з найбільших козиних господарств «Тетяна 2011» (ТМ Zinka).

«Коли вони починали справу, ми разом із власником їздили в Ізраїль дивитися кіз. Він вирішив будувати ферму на 800 кіз. А нині там понад 3 тис. кіз. Ферма отримує 3 тонни молока щодня, виробляє десятки видів молочної продукції. Та мрія власника – наростити поголів’я до 10 тис. кіз».

Також, за словами Юрія Грінченка, в Україні поширені і туристично-бізнесові козині ферми.

«Можна отримувати кошти від продажів молока, сиру, а можна – від відвідування. Туристи приїхали, подивилися, випили молока  й відразу придбали 10 кг сиру. Це працює, – зазначив він. – До прикладу, екоферма «Плай» на Львівщині».

Як повідомлялося, поголів’я овець і кіз у промисловому сегменті за сім місяців зросло на 1,3%.

Нагадаємо, розвиток козівництва залежатиме від розвитку економіки країни.