Тваринництво

Для освітлення пташника за підлогового утримання птиці використовують люмінесцентні лампи Т8 і Т5

Для освітлення пташника за підлогового утримання птиці використовують люмінесцентні лампи Т8 і Т5

Системи освітлення в пташниках де птицю утримують на підлозі, повинні забезпечувати оптимальний спектр і рівень освітленості в зоні розміщення птиці, високу рівномірність освітленості всієї площі приміщення й можливість її регулювання, а також мінімізувати енергоспоживання.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Донедавна в більшості європейських країн ці завдання найчастіше вирішували шляхом застосування лінійних люмінесцентних ламп стандарту Т8. За високої стелі і відсутності колон у пташнику завширшки 12 м достатньо одного-двох рядів світильників із люмінесцентними лампами потужністю 36 Вт, а для пташників завширшки 18-24 м ‒ двох-трьох рядів.

Переваги такого освітлення ‒ споживання електроенергії знижується щонайменше вп’ятеро, як порівняти з лампами розжарювання; тривалий термін служби ламп ‒ понад 10 тис. годин; високий рівень захисту під час санобробок. Оскільки лампи цього стандарту, як і світильники, масово поширені, їхня вартість невелика.

Птахівники намагаються максимально використовувати денне світло. В пташнику завширшки до 12 м це дає змогу встановлювати лише один ряд люмінесцентних світильників стандарту Т8 потужністю 36 Вт або взагалі обходитися без електроосвітлення.

Останнім часом провідні виробники світлотехнічного обладнання почали переходити на люмінесцентні лампи стандарту Т5. Вони мають менші габарити й вищий коефіцієнт світловіддачі, як порівняти з лампами Т8, нижчий уміст шкідливих речовин і меншу пульсацію світлового потоку.

Застосування таких ламп дає змогу зменшити встановлену потужність освітлювальних установок і витрат електроенергії у пташниках на 20-30%; послабити шкідливий вплив на здоров’я людей і птиці від пульсації світлового потоку; забезпечити більш рівномірну освітленість у пташниках та ефективність світильників загалом; підвищити екологічну безпеку електроламп завдяки істотному зменшенню вмісту ртуті в трубці.

Однак за переваги потрібно платити: лампи Т5 удвічі-вчетверо дорожчі за Т8.

Як повідомлялося, в кліткових батареях важлива рівномірна освітленість ярусів.