Тваринництво

Для очищення води на птахофабриці використовують спеціальні системи водопідготовки

Добра якість води для продуктивності птиці часто буває недооціненою, пише журнал «Наше птахівництво».

Вода для напування птиці з рН 7 вважається нейтральною, із рН > 7 свідчить про лужність, а p рН < 7 – про кислотність.

Вода з низьким pH може бути неприємною на смак, тоді як із високим pH може вивести з ладу напувалки через надмірний вміст розчинених мінералів, особливо солей кальцію та магнію. Вода за межами максимально допустимих рівнів може негативно вплинути на продуктивність птиці.

Жорстка вода зазвичай нешкідлива для птиці, але сприяє накопиченню відкладень на елементах системи водопостачання. Джерелом відкладень є солі кальцію та магнію. Коли рН > 7, і будь-який із цих мінералів присутній кількістю понад 60 мг/л, імовірно, у водній системі є накип. Його слід регулярно видаляти за допомогою очищувача кислотного типу, призначеного для систем ніпельних напувалок.

Високий рівень розчинених твердих речовин (РТР), основними компонентами яких є солі кальцію, магнію та натрію, пошкоджує обладнання. Вода з артезіанських свердловин також часто містить високі рівні заліза, що може призвести до посиленого росту залізобактерій. Через розчинене у воді залізо на фільтрах і сантехнічних приладах виникають плями. Бактерії заліза не спричиняють хвороб. Утім, можуть бути серйозною проблемою для птахівників, оскільки утворюють червонувато-коричневий слиз, який покриває внутрішню частину труб, впливає на роботу насосів і виводить з ладу напувалки.

Для очищення води від механічних домішок і небажаних хімічних речовин на птахофабриці застосовують спеціальні системи водопідготовки, адаптовані до умов конкретного господарства.

Наприклад, механічне очищення води може здійснюватися у великих обсягах за допомогою самопромивних дискових фільтрів. Для хімічного очищення води використовують фільтри з іонообмінною смолою. Також у систему очищення води на птахофермі можна додавати системи зворотного осмосу.

Нагадаємо, у деяких випадках потрібні додаткові дослідження води в пташнику.