Тваринництво

Цитометр найточніше вимірює кількість соматичних клітин у молоці

Молоко-сировину аналізують в основному за показниками жиру, білка й на вміст соматичних клітин. Найчастіше такі дані потрібні виробникам молока для формування фінансових відносин із переробниками. Та вже на цьому етапі бракує кваліфікованого якісного оцінювання продукції.

Так, часто перевищення вмісту соматичних клітин виявляють тільки за сигналом заводу, який не прийняв молоко або знизив його сортність, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Нинішня система держлабораторій, які досліджують якість молока, ще недостатньо укомплектована сучасним обладнанням і кваліфікованими кадрами. Крім того, через складність логістичних маневрів, віддаленість лабораторій від ферм змушує сільгоспвиробників розв’язувати проблему контролю своїми силами.

Багато господарств послуговуються ультразвуковими аналізаторами якості молока для експресоцінювання відсоткового вмісту жиру, білка, сухого знежиреного молочного залишку і щільності молока. Для виміру соматики вони найчастіше купують лічильники побічної дії. Та в арбітражних спорах між виробником і переробником молока щодо розбіжності у показниках, визначених лабораторією заводу, такі прилади не будуть аргументом захисту – вони мають більшу похибку, ніж обладнання молокозаводу.

Точніше соматичні клітини у кожній частці вимені корови, а також у збірному молоці можна підрахувати за допомогою цитометрів. Для цього в одноразову касету набирають пробу молока, яка змішується з реактивом, забарвлює ядра соматичних клітин. Далі касету вставляють у спеціальний лічильник, усередині якого розміщено люмінесцентний мікроскоп. Шляхом оптичних вимірювань обчислюється точна кількість соматичних клітин в 1 см³.

Похибка вимірювань за такого методу, за оцінками фахівців, становить до 12% за 100 тис. клітин/мл і до 7% – за 1 млн клітин/мл.

Об’єктивним мінусом є висока ціна цього приладу (близько 3,5 тис. євро) і багато витратних матеріалів. Однак виробник приладу прогнозує його окупність трохи більше за рік – за рахунок підвищення якості молока.

Як повідомлялося, зменшити надмірну кількість соматичних клітин у молоці швидко не вдасться.