Тваринництво

Цього сезону не очікують браку кормів

Цього сезону не очікують браку кормів

Переваги від значного здешевлення ключових сільгоспкультур наразі отримують далеко не всі свинарі. Адже багато хто робить запаси на весь маркетинговий рік до нового врожаю, а досі догодовує зерновими, придбаними торік за вищою ціною.

На цьому наголошують в асоціації «Свинарі України» (АСУ).

Так, в окремих регіонах, зокрема на сході ціни на зернові й олійні обвалилися більше ніж удвічі через близькість до зони бойових дій. При цьому йдеться про закупівлю за готівку (так звана форма 2) і самовивіз із господарства-продавця. Тож не можна назвати таку динаміку повсюдною, зауважують в АСУ.

Виробники свинини зазначають, що вагому частину здешевлення кормових інгредієнтів з’їдають подвоєні витрати на доставку. Тож із урахуванням ПДВ і логістичних витрат більшість культур подешевшали в середньому на 20-35% проти довоєнного рівня. Вполовину впали ціни лише на соняшникові шроти та макухи.

Водночас низка виробників свинини побоюється, що після розблокування портів ціни на зернові та продукти переробки олійних різко надолужать розрив із глобальними котируваннями.

Експерти запевняють, що внутрішній ринок зближатиметься зі світовими цінами поступово. Так, рослинники зараз недоотримують $100-200/тонна через ускладнену логістику, тож ціни зростатимуть у цьому діапазоні, проте не відразу.

Після розмінування акваторій знадобиться щонайменше два місяці для відновлення нормальної роботи портової інфраструктури. І тоді ціни можуть зміцнитися на $30-50/тонна. Проте, найімовірніше, це подорожчання не переросте в ціновий галоп, і подальший рух цін буде досить плавним і залежатиме від темпів експортної активності.

Остання відчутно загальмувала, тож із високою ймовірністю цього сезону кормів не бракуватиме, вважають в АСУ. Хоча така ситуація може обернутися скороченням площ посівів озимих культур, що помітно позначиться на ринковій ситуації у майбутньому.

Нагадаємо, за двофазної відгодівлі поросят на фініші можна скоротити дорогі білкові корми.